V USA vrcholí přípravy na úder hurikánu. Ostrovy v Karibiku čeká další smrtící zásah živlu

Hurikán Irma oslabil ze čtvrtého na třetí stupeň. Očekává se ale, že cestou z Kuby k floridskému pobřeží znovu zesílí. Na Floridě vrcholí evakuace a přípravy na úder bouře.  Oko hurikánu v neděli zasáhne ostrovy Florida Keys a jihozápad Floridy, ohroženo je zejména půlmilionové město Tampa. Aglomerace Miami s šesti miliony obyvateli zůstane podle meteorologů zřejmě největšího náporu ušetřena. Ke zpustošeným ostrovům v Karibiku se blíží další nebezpečný hurikán José. V Mexiku mezitím udeřila Katia.

Kvůli hurikánu Irma, který si už v Karibiku vyžádal nejméně 24 obětí, nařídily americké úřady na Floridě jednu z největších evakuací v historii, která se týká asi 6,3 milionu lidí. Na 540 000 lidí se má evakuovat také v pobřežní oblasti státu Georgia. Ve státech Virginie a Alabama byl vyhlášen stav ohrožení. Povinná evakuace se podle agentury Reuters dotkla i letoviska Mar-a-Lago, které vlastní prezident Donald Trump. Areál leží na východním floridském pobřeží ve městě Palm Beach.

Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které zasáhly asi 25.000 lidí. Úřady zesílily výzvy k evakuaci, podle guvernéra Ricka Scotta by obyvatelé ohrožených regionů do nedělního poledne (podvečera SELČ) měli své domovy opustit, protože je může zaplavit až tři a půl metru vysoký příval vody. Exodus komplikuje podle médií nedostatek benzínu, prázdná je třetina čerpacích stanic ve floridských městech.

Podle amerických lékařů ohrožuje příchod silného hurikánu osoby závislé na alkoholu a drogách. Lidé bojující s návykem se mohou dostat do potíží, protože ničivý živel přináší stres a strach. Zdravotníci nyní obcházejí narkomany a rozdávají jim injekční stříkačky, aby odvrátili hrozbu nákazy. Kliniky nabízející drogovou náhradu metadon přidělují mimořádné dávky na dobu pět dnů. Metadon je připraven i ve veřejných krytech.

Pohotovost mají podle AP i floridské hřbitovy, protože hurikán může vyrvat nebožtíky ze země. Rakve se mohou v mimořádně silném větru změnit v projektily. „Nacházíme je pak na stromech nebo plovoucí v řekách a dostat je zpátky je obtížné, už kvůli identifikaci,“ řekl novinářům Mike Trinkley z floridské hřbitovní služby.

Scott sice nařídil rozsáhlou evakuaci, ta se ale hřbitovů týkat nemůže. „Jsme bezmocní, nemůžeme s nimi hnout. Snažíme se jen po hurikánech likvidovat škody,“ citovala AP Johna McNamaru z floridské pohřební služby StoneMor Partners.

USA hrozí ekologická katastrofa. Hurikán se žene na komplex s tunami radioaktivního materiálu

Dvoumilionová Havana mezitím vyhlásila stav ohrožení, nejvyšší stupeň pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán Irma hrozí kubánské metropoli záplavami, vlny rozbouřeného oceánu mohou dosáhnout výše až osmi metrů. Problémy bude mít Havana částečně i v neděli.

Ohroženy jsou pobřežní čtvrti města, jehož část se nachází v záplavové zóně. Voda už částečně zaplavila pobřežní promenádu Malecón, ulice bičuje nepřetržitý silný déšť, vítr vyvrací stromy a ničí sloupy veřejného osvětlení.

České ministerstvo zahraničí znovu důrazně varovalo před cestami do Karibiku a na Floridu, zejména do její jižní části. Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučuje sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (NHC). Obdobné varování ministerstvo vydalo už ve čtvrtek.

Za ošklivou rekonstrukci školy můžou eurodotace. Kdyby nebyly, dopadlo by to jinak, říká Mach

Z Kuby, kterou hurikán kategorie pět nezasáhl několik dekád, zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Podle místních úřadů je to díky včasné a masové evakuaci. Kuba ze severního pobřeží ve střední části protáhlého ostrova preventivně evakuovala přes milion lidí, včetně 10 000 turistů. Do bezpečí byli převezeni například i delfíni z delfinária na ostrůvku Cayo Guillermo v provincii Ciego de Ávila.

Nejvíce zasažena byla na Kubě provincie Ciego de Ávila a Camagüey, kde silný vítr poničil střechy a lámal stromy. Vlny na pobřeží dosahovaly výše pěti až sedmi metrů. Nyní se v této oblasti očekávají vydatné deště. Na souostroví Sabana-Camagüey byly hlášeny výpadky elektrické energie.

„Vypadá to, jako by ostrov někdo přejel obří sekačkou na trávu." Svědectví z hurikánu Irma

Obavy vzbuzuje i další hurikán Jose, který se žene do severovýchodního Karibiku. Jeho intenzita se přibližuje pátému stupni hurikánové škály, provází ho vítr o rychlosti až 250 kilometrů v hodině. Informoval o tom deník The Guardian. Úřady v neděli raději evakuovaly ostrov Barbuda, který už byl tento týden z 90 procent zpustošen hurikánem Irma, který si vyžádal jednu oběť.

Hurikán Jose by měl Barbudu zasáhnout už v sobotu. Poté se očekává, že se jeho směr stočí více na sever, kde už by podle amerického Národního střediska pro hurikány neměl ohrozit žádné ostrovy.

Varování kvůli hurikánu Jose bylo vydáno i pro další ostrovy na východě Malých Antil, včetně ostrova Svatý Martin, který už byl společně s ostrovem Svatý Bartoloměj v předchozích dnech zasažen hurikánem Irma.

Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Ve Švédsku nacházejí mrtvé staré lidi až po týdnech, je to odstrašující příklad, říká filantrop Sýkora

Na intenzitě naopak ztrácí hurikán Katia, během soboty zeslábl na tropickou bouři a měl by se rozpadnout. V Mexiku zabil dva lidi, které v hornatém státě Veracruz zavalil sesuv půdy. Oznámil to guvernér státu Miguel Ángel Yunes. Živel žádné větší škody podle guvernéra nezpůsobil, jen hladina některých řek se zvýšila a hrozí záplavy.

Malé škody způsobené hurikánem jsou dobrou zprávou pro mexické záchranáře, kteří likvidují následky zemětřesení o síle 8,1 stupně Richterovy stupnice, které v noci na pátek usmrtilo na jihu země přes 60 lidí. Otřesy, citelné i v hlavním městě, způsobily zranění 250 lidí.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital