Válka palcových titulků. Jak o pádu Aleppa píše tisk loajální vůči Asadovi?

Syrská média o dobytí Aleppa a následném příměří (které ovšem podle dostupných zpráv neplatí) informují dvojím tónem podle toho, zda Asadův režim podporují nebo se prezentují jako nezávislá. Rétorika těch provládních se výrazně liší od informací dostupných z ostatních arabských i světových médií.

„Jsme jen krůček od oficiálního oznámení, že je Aleppo zbaveno teroristické špíny a bezvěrců a zatímco ‚umírněná washingtonská opozice‘ vypouští ve východních čtvrtích svůj poslední dech, vyrazili obránci teroristů ve Washingtonu, Paříži a Londýně na pomoc svým žoldákům…“ To hlásily prorežimní syrské noviny Ba’ath v hlavním článku dne. Aktuální dění v Aleppu vykreslují podstatně odlišně, než západní média.

Aleppo v karikaturách. Jak vidí dobytí města kreslíři Al-Džazíry?

„Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že teroristé ve východním Aleppu udělali ze všech nemocnic a škol skladiště zbraní a dílny, kde vyrábí rakety, granáty a nášlapné miny. Dále vyloučilo, že by v Aleppu mohlo zůstávat 250 tisíc civilistů. Podle ruského ministerstva obrany zadržují teroristé 100 tisíc obyvatel města, kteří v okamžiku, kdy jim to teroristé umožní, východní část města opouští a míří na místa ovládaná syrskou armádou, kde jsou v bezpečí, je jim poskytnuta pomoc a dodány potraviny,“ stojí také v provládních novinách. Prorežimní tisk se shoduje na tom, že informace OSN jsou nepodložené a podivuje se nad tím, jak může tato organizace vynášet soudy o masakrech na civilistech, aniž by měla pro svá tvrzení – jak noviny uvádějí – jednoznačný důkaz.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova navíc nemá Jan Egeland, zvláštní poradce zmocněnce OSN pro Sýrii „ponětí o tom, co se v Sýrii a především v Aleppu skutečně děje,“ a jeho prohlášení o válečných zločinech páchaných syrskou armádou na civilistech je prý vylhané.

Glosa Lenky Klicperové: Zprávy z Aleppa je třeba brát s rezervou. Válku je nutné vidět v souvislostech

Také aktuální situaci, kdy bylo porušeno včera dohodnuté příměří, které mělo umožnit evakuaci ozbrojenců a civilistů z východního Aleppa, mají podle Damašku na svědomí „teroristé“. 

Podle reportéra nezávislé zpravodajské organizace Inab baladí ovšem Aleppo bombardují Rusové a Asadovo letectvo, k žádným pozemním střetům údajně nedochází. Toto médium také cituje tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoğlua, podle kterého realizaci příměří záměrně zdržují syrský režim spolu s konkrétními íránskými skupinami. 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital