Vánoční trhy ve Štrasburku. Ovlivní je teroristická hrozba?

Lucie Bednárová

Vánoční trhy, které patří k největším a nejznámějším v Evropě, se v alsaském Štrasburku poprvé konaly v roce 1570. Jejich tradice pokračuje dodnes a zatím ji nekazí ani varování amerického ministerstva zahraničí před možnými teroristickými útoky na evropské cíle. 

Je sice prostředek týdne a vánoční trhy ve francouzském městečku, které se nachází v blízkosti hranic s Německem, startují až v pátek, přípravy na ně už ale postupně vrcholí.

V ulicích jsou rozvěšeny girlandy a na desítkách míst v centru vyrostly typické dřevěné stánky, kde bude možné koupit ozdoby na stromeček, ochutnat tradiční perník nebo si nechat nalít sklenku ryzlinku. 

Při večerní procházce kolem nich je ve vzduchu cítit nervozita. Asi čtyřicetiletý Pierre, který kousek od známé katedrály Notre-Dame přibíjí na svůj stánek černou tabuli s cenami, říká, že kvůli obávám o bezpečnost to není.

„Je toho hodně, co ještě musím stihnout,“ vysvětluje. O hrozbě možného útoku ze strany extremistů neví. „To hrozí pořád, ne?“ říká. 

„Je to den jako každý jiný. Snad jen s tím rozdílem, že je tu více vojáků než jindy,“ doplňuje ho asi pětadvacetiletá Justine, která pracuje v nedalekém turistickém centru.

Má pravdu. Mezi poloprázdnými stánky chodí po čtveřicích a mnohdy jsou jedinými živými bytostmi široko daleko. Místní do centra během pracovní týdne příliš nechodí a turistů je na hlavních náměstích také poskrovnu. Občas si fotí vánočně nazdobeného čápa, který je symbolem Alsaska, nebo pózují před katedrálou. „Hlavní nápor bude až o víkendu,“ říká Justine. 

Během adventu a vánočních svátků by na štrasburské trhy měly podle odhadů dorazit až dva miliony lidí. Cílem teroristů byly v roce 2000, policie ale jejich akci včas zabránila. Pět lidí tam v souvislosti s plánováním útoku zadržela i o tomto víkendu, jaký byl jejich cíl francouzské úřady nepotvrdily. 

sinfin.digital