Velký Si mění Čínu. Jeho myšlenky by se mohly dostat přímo do stanov strany, odhadují pozorovatelé

Politickou ideologii čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vyzdvihlo hned několik představitelů sedmičlenného stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny, kteří rozhodují o dění v zemi. Podle agentury Reuters to svědčí o tom, že Si Ťin-pchingovy myšlenky budou na nynějším sjezdu čínských komunistů vepsány do stanov strany. To je výsada, která zatím patří pouze dvěma čínským komunistickým vůdcům, a to Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi.

Analytici očekávají, že prezident si na sjezdu upevní svou moc; mimo jiné tím, že do významných funkcí prosadí své spojence. Důkazem prezidentovi autority by podle politologů bylo i to, kdyby se jeho myšlenky staly součástí stranických stanov. Čínský komunistický panteon by se tak rozrostl o dalšího vůdce.

Volby 2017: „K jako komunismus,“ nadhazuje bavič Dejdar předsedovi ODS během talkshow

Prezident zahájil ve středu sjezd projevem, v němž načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 „moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem“.

Čang Te-ťiang, Jü Čeng-šeng a Liou Jün-šan, kteří jsou v sedmičlenném stálém výboru politbyra strany, chválili „Si Ťin-pchingovu myšlenku socialismu s čínskými rysy pro novou éru“, napsala agentura Nová Čína.

„Tato myšlenka je vrcholem 19. sjezdu Komunistické strany Číny,“ citovala agentura Čanga. Liou zase hovořil o nesmírném významu „zařazení Siových myšlenek mezi základní principy strany“.

Čínské utahování opasků: Komunisti už na sjezdu nebudou mít zdarma krevety ani sestřih

Siovi bezprostřední předchůdci Chu Ťin-tchao a Ťiang Ce-min se také dočkali té pocty, že jejich ideje byly zakotveny ve stanovách strany, ovšem aniž byla zmíněna jejich jména.

Ústřední výbor Komunistické strany Číny již loni oficiálně označil šéfa strany a prezidenta země Si Ťin-pchinga za jádro nové generace čínských vůdců. „Jádrem“ stranického vedení byli v minulosti nazváni jen tři politici - zakladatel komunistické Číny a vůdce první generace Mao Ce-tung, reformní vůdce druhé generace Teng Siao-pching a vůdce třetí generace exprezident Ťiang Ce-min.

SDÍLET
sinfin.digital