Venezuela byla Tsiprasovi vzorem. Nyní řecký premiér schytává kritiku za neuznání Guaidóa

Adam Kotrbatý

10. 02. 2019 • 14:04

Řecko se ocitlo pod mezinárodním tlakem kvůli svému postoji k Venezuele. Jihoevropská země patří k menšině evropských států, které neuznaly lídra tamní opozice Juana Guaidóa za prozatimního prezidenta. Ke změně vyzvaly Atény vysocí představitelé USA i Evropské unie.

„Řecko a Spojené státy si dlouho užívají výjimečného vztahu jako dozorci demokratického procesu ve světě. Demokracie ve Venezuele je dnes v ohrožení. Posledních šest let Nicolás Maduro systematicky ničí každou demokratickou instituci, která by mohla ohrozit jeho udržení u moci,“ píše v dopise, na nějž upozornil například řecký list Kathimerini, nejvýše postavený americký demokratický senátor v zahraničním výhoru Robert Menendez.

List je adresovaný řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi. Právě jeho vláda se jako jedna z mála vedla Itálie a Slovenska odmítla připojit k dalším evropským zemím, které v uplynulém týdnu uznaly lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa prozatimním prezidentem. Místo socialistického nedemokratického prezidenta Nicoláse Madura. Menendez by rád, aby Řecko změnilo názor.

Menendez není jediný, kdo se snaží Atény přesvědčit ke změně postoje. Řecko kritizoval také kandidát evropské lidovecké frakce na šéfa Evropské komise Manfred Weber. Podle něj je „tragédie vidět, jak se řecká vláda nyní na nejvyšší úrovni chová“.

„Všichni, kteří mají nyní oči, musí vidět, že ve Venezuele je diktatura, socialistická diktatura,“ pustil se do ostré kritiky Weber, jenž dodal, že by EU měla pro tyto případy změnit systém, jakým rozhoduje o společném stanovisku v zahraničněpolitických otázkách. Zatímco nyní je třeba jednomyslného schválení, což vedlo k zablokování společné pozice k Venezuele, Weber by se přikláněl k rozhodování většinou.

Poslední oficiální řecké stanovisko k situaci v latinskoamerické zemi je z konce ledna. Atény v něm odmítly odsoudit prezidenta Nicoláse Madura a vyslovily se pro politický dialog, který by zemi uchránil od občanské války. Maduro čelí masovým protestům poté, co zemi během šestileté vlády dovedl k nebývalému hospodářskému poklesu, chudobě, které ze země vyhnaly až 3 miliony lidí.

Postoj Řecka k Venezuele definuje historie jeho levicové vlády a samotného premiéra Alexise Tsiprase. Ten předsedá radikálně levicové formaci Syriza a se socialistickými myšlenkami silně sympatizuje. V minulosti označil Venezuelu za „antikapitalistický model“ a jeho poradci prozradili serveru Politico, že jedním z hrdinů je pro něj Madurův předchůdce Hugo Chávez.

Znepokojení nad řeckou pozicí nedávají najevo jen představitelé USA a Evropské unie, ale také samotný Guaidó. Ten koncem ledna vyzval Atény, aby se neodchylovaly od zbytku EU a přidaly se k tlaku na Madura, aby vyhlásil předčasné a férové volby. Ty, v nichž byl loni opětovně zvolen, řada zemí neuznává jako regulérní. Maduro však nové prezidentské volby odmítá. Jako řešení nabídl opakování těch parlamentních.

SDÍLET