Venezuela byla Tsiprasovi vzorem. Nyní řecký premiér schytává kritiku za neuznání Guaidóa

Adam Kotrbatý

Řecko se ocitlo pod mezinárodním tlakem kvůli svému postoji k Venezuele. Jihoevropská země patří k menšině evropských států, které neuznaly lídra tamní opozice Juana Guaidóa za prozatimního prezidenta. Ke změně vyzvaly Atény vysocí představitelé USA i Evropské unie.

„Řecko a Spojené státy si dlouho užívají výjimečného vztahu jako dozorci demokratického procesu ve světě. Demokracie ve Venezuele je dnes v ohrožení. Posledních šest let Nicolás Maduro systematicky ničí každou demokratickou instituci, která by mohla ohrozit jeho udržení u moci,“ píše v dopise, na nějž upozornil například řecký list Kathimerini, nejvýše postavený americký demokratický senátor v zahraničním výhoru Robert Menendez.

List je adresovaný řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi. Právě jeho vláda se jako jedna z mála vedla Itálie a Slovenska odmítla připojit k dalším evropským zemím, které v uplynulém týdnu uznaly lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa prozatimním prezidentem. Místo socialistického nedemokratického prezidenta Nicoláse Madura. Menendez by rád, aby Řecko změnilo názor.

Menendez není jediný, kdo se snaží Atény přesvědčit ke změně postoje. Řecko kritizoval také kandidát evropské lidovecké frakce na šéfa Evropské komise Manfred Weber. Podle něj je „tragédie vidět, jak se řecká vláda nyní na nejvyšší úrovni chová“.

Kupředu levá, biologii navzdory. Komentář Jana Paličky

sinfin.digital