Venezuelská vláda zabavila 4 miliony hraček. Chce je rozdat chudým

Venezuelská vláda zatkla dva výkonné pracovníky hračkářských společností a zabavila jim takřka 4 miliony hraček. Říká, že je rozdá chudým. Vládní představitelé tvrdí, že firmy hromadily hračky, aby mohly před Vánocemi tlačit ceny nahoru.  Situace ve Venezuele je v současné době katastrofická, v obchodech nejsou základní potraviny. Inflace roste.

Minulý týden vláda vydala příkaz, aby obchodníci snížili ceny u vybraného zboží o 30 procent. Podle zástupců firem k tomu vláda přistupuje, aby si získala popularitu. Krok je pro ně likvidační. Venezuelská agentura na ochranu spotřebitele tvrdí, že distributor hraček Kreisel hromadil zboží, aby je prodal s marží až 50 tisíc procent, uvedl server BBC.

„Naše děti jsou nám posvátné, nenecháme jim ukrást Vánoce,“ uvedla na sociální síti Twitter.

Zika ohrožuje USA

Agentura zabavila téměř 4 miliony hraček. Firma se brání, že to byly vyřazené kusy. Není to poprvé, co venezuelská vláda takto zasahovala do cen. Například v roce 2013 zafixovala ceny a stanovila pevné marže.

Snížení cen se vztahuje i na základní produkty jako jsou mouka, maso nebo mléko. Zásoby jsou ale limitované. Lidé hladoví. Sklenice nutely, která je považovaná za luxusní zboží, stojí polovinu minimální mzdy.

Země se nedokáže dostat z ekonomické krize a vláda ztrácí rychle popularitu. V obchodech není ani toaletní papír. Vláda nařídila zákaz stání ve frontách v noci a nakupování ve velkém množství, informuje server Stuff.

Situace je paradoxní, Venezuela má možná největší zásoby ropy na světě (odhady se různí), ale lidé hladoví. Dříve se do Venezuely pašoval z Kolumbie kokain, dnes spíše plenky a toaletní papír. 

SDÍLET
sinfin.digital