Vězení za to, že odstranil komunistické symboly. Slovenský umělec strávil za mřížemi 4 dny

ČTK, mk

02. 09. 2017 • 20:30

Čtyři dny za mřížemi strávil slovenský umělec Luboš Lorenz. Policie ho obvinila z výtržnictví, protože z pomníku sovětským vojákům padlým při osvobozování země během druhé světové války na košickém náměstí Osvoboditelů odstranil osm komunistických symbolů srpu a kladiva. Píší o tom slovenské webové deníky.

Lorenz se domnívá, že trestný čin nespáchal, protože na Slovensku už 20 let platí zákon, který komunismus označuje za zločinný a nezákonný a zakazuje propagaci zločineckých skupin a zločineckých režimů.

Příslušný okresní prokurátor ještě v pátek soudu navrhl, aby Lorenze vzal do vyšetřovací vazby a zdůvodnil to obavou, že bude v trestné činnosti pokračovat. Prokuratura se však návrh na vzetí do vazby rozhodla vzít zpět. Lorenzův advokát dnes potvrdil, že soud aktivistu pustil na svobodu.

Obviněn sice Lorenz zůstává, ale hrozí mu pouze peněžní pokuta. Postup policie a prokuratury, který vyústil v umělcovo zadržení na čtyři dny, označil za přísný slovenský prezident Andrej Kiska. V současnosti čelí výtvarník ještě dalšímu staršímu obvinění, protože s přítelem nabarvili červeně bustu zemřelého vrcholného komunistického politika z československé éry Vasila Biľaka v jeho rodné obci Krajná Bystrá.

SDÍLET