Více než polovinu deportací britské úřady zruší. Lidé končí bezdůvodně na letištích

HalfPageAd-1

IvM

27. 03. 2019 • 17:15

Většina rozhodnutí o deportaci končí v Británii podle deníku The Independent fiaskem. Nejen, že panují obavy, že jsou vydávána bezdůvodně, ale úřady je navíc ruší na poslední chvíli. Podle odborníků jde o zbytečný stres pro legální přistěhovalce a plýtvání veřejnými prostředky. 

Mobile-rectangle-3

Podle informací, které má k dispozici britský deník The Independent, úřady zruší více než polovinu deportací. Jen v loňském roce Británie vydala 24 674 takových rozhodnutí, 15 200 z nich ale následně zrušila. Dvě třetiny těchto rozhodnutí úřady zrušily méně než týden před samotnou deportací a 45 procent dokonce pouhý jeden den před zamýšleným vypovězením ze země.

Právníci a aktivisté, kteří se touto problematikou zabývají, se shodují, že si britská vláda zahrává nejen s osudy lidí, ale kvůli politice „nejdřív konej a pak se ptej” také nesmírně plýtvá veřejnými prostředky.

Příkladem může být případ 28leté ženy původem z Botswany, která v Británii žije od svých 13 let. Poprvé ji úřady chtěly deportovat v březnu loňského roku. Ji a její matku odvezli na letiště, kde se dozvěděly, že rozhodnutí bylo zrušeno. O měsíc později se situace opakovala a po zásahu poslance z jejich obvodu úřady deportaci opět odvolaly.

„Celá situace je strašně stresující. Úřady vám o zrušení rozhodnutí řeknou opravdu až na poslední chvíli,” svěřila se žena deníku s tím, že tyto manévry jí na klidu rozhodně nepřidaly a že se děsí toho, kdy jí opět přijde výzva k opuštění země.

Podle ředitelky charitativní organizace Bail for Immigration Detainees, která pomáhá migrantům, kteří žijí ve Velké Británii, jsou čísla o počtu vydaných a následně zrušených deportací alarmující.

„Nejistota, kterou tato bezohledná praxe vyvolává, je pro dotčené osoby opravu velice nepříjemná. A to ať už se jedná o rodiče, kteří jsou odloučeni od svých dětí, anebo o ty, kteří v podstatě ve Velké Británii vyrostli,” uvedla Celia Clarkeová deníku. „Je jasné, že tento systém nevyhovuje ani jedné straně a je potřeba ho okamžitě reformovat,” dodala.

Právník Colin Yeo, který se zabývá problematikou přistěhovalectví, z nastalé situace vyvozuje, že úřadům zřejmě vůbec není jasné, kdo je v zemi vítán a kdo naopak ne. Podle mluvčího ministerstva vnitra jsou ale zásady jasné. „Vracíme pouze ty osoby, které nemají právo zůstat ve Velké Británii, včetně neúspěšných žadatelů o azyl.”

 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1