Vídeň testuje „covidové přepadovky“. Školy by se pak nemusely zavírat

V rakouské Vídni právě začal experiment, jehož úspěšný výsledek by údajně mohl vést k tomu, že se nebudou zavírat školy ani při rostoucím počtu nakažených covidem-19 mezi učiteli a žáky. Podezření na nákazu ve školách budou prověřovat speciální „školní“ mobilní týmy, schopné dodat výsledek ještě tentýž den. Pokud se tento způsob testování osvědčí, mohl by být rozšířen na celé Rakousko a možná i jinam do Evropy.

Rakušané podobně jako Češi řeší problémy spojené se začátkem školního roku a výskytem nákazy v rostoucím počtu škol. Zdlouhavé čekání na výsledky testů, při kterém musí do karantény rodiče, žáci i učitelé, s nimiž přišel potenciálně infikovaný do styku, vedlo k tomu, že se, zatím jednotlivě, začaly školy a školní třídy zavírat. A výuka se přerušuje.

Vídeň se proto rozhodla přijmout návrh ministerstev školní a zdravotnictví a vyzkoušet nový způsob testování ve školách. S velkou nadsázkou by se dal přirovnat k práci týmu z filmu Krotitelé duchů nebo k přepadové jednotce policie. Tím, kdo má být ale odhalen a zlikvidován, je v tomto případě koronavirus.

Žáci či učitelé s podezřením na nákazu covidem nepůjdou okamžitě do karantény čekat na test, ale mobilní testovací tým přijede za nimi. Způsob získávání vzorku je v tomto případě údajně jednoduchý a spočívá ve výplachu ústní dutiny. A může být proveden třeba ve školní umývárně.

„Tekutina v ústech. Zakloň hlavu. Kloktej v zadní i přední části úst, na obou stranách. Pokud chcete, můžete si mezi výplachy udělat přestávku. Celá ústa a hrdlo musí být vyplachovány roztokem po dobu 60 sekund,“ píše se v návodu na test, který zveřejnil například deník Der Standard a další rakouská média.

Válka s COVIDem plukovníka Prymuly. Proč nový ministr nemá co ztratit a proč Babiš neměl jinou možnost

sinfin.digital