Vídeň testuje „covidové přepadovky“. Školy by se pak nemusely zavírat

V rakouské Vídni právě začal experiment, jehož úspěšný výsledek by údajně mohl vést k tomu, že se nebudou zavírat školy ani při rostoucím počtu nakažených covidem-19 mezi učiteli a žáky. Podezření na nákazu ve školách budou prověřovat speciální „školní“ mobilní týmy, schopné dodat výsledek ještě tentýž den. Pokud se tento způsob testování osvědčí, mohl by být rozšířen na celé Rakousko a možná i jinam do Evropy.

Rakušané podobně jako Češi řeší problémy spojené se začátkem školního roku a výskytem nákazy v rostoucím počtu škol. Zdlouhavé čekání na výsledky testů, při kterém musí do karantény rodiče, žáci i učitelé, s nimiž přišel potenciálně infikovaný do styku, vedlo k tomu, že se, zatím jednotlivě, začaly školy a školní třídy zavírat. A výuka se přerušuje.

Vídeň se proto rozhodla přijmout návrh ministerstev školní a zdravotnictví a vyzkoušet nový způsob testování ve školách. S velkou nadsázkou by se dal přirovnat k práci týmu z filmu Krotitelé duchů nebo k přepadové jednotce policie. Tím, kdo má být ale odhalen a zlikvidován, je v tomto případě koronavirus.

Žáci či učitelé s podezřením na nákazu covidem nepůjdou okamžitě do karantény čekat na test, ale mobilní testovací tým přijede za nimi. Způsob získávání vzorku je v tomto případě údajně jednoduchý a spočívá ve výplachu ústní dutiny. A může být proveden třeba ve školní umývárně.

„Tekutina v ústech. Zakloň hlavu. Kloktej v zadní i přední části úst, na obou stranách. Pokud chcete, můžete si mezi výplachy udělat přestávku. Celá ústa a hrdlo musí být vyplachovány roztokem po dobu 60 sekund,“ píše se v návodu na test, který zveřejnil například deník Der Standard a další rakouská média.

Válka s COVIDem plukovníka Prymuly. Proč nový ministr nemá co ztratit a proč Babiš neměl jinou možnost

S takzvaným „hrdelním“ testováním ve školách, experimentálně zkoušeným ve Vídni, jsou spojena velká očekávání. A to z prostého důvodu. Pokud vše poběží podle plánu ministerstva školství, bude možné tímto způsobem denně otestovat až 300 žáků nebo jejich učitelů. Testy budou zatím provádět čtyři mobilní týmy, jejich počet ale může být rozšířen až na osm.

Koordinaci a rozbor vzorků bude pak mít na starosti speciální školní „covidové“ centrum, určené pouze a jen pro školy. Učitelé či rodiče při podezření na covid tedy nebudou volat „linku zdraví“ jako v ostatních případech, ale přímo toto „školní“ středisko. Co je však nejpodstatnější: pokud se vzorek odebere před jedenáctou hodinou ranní, mělo by vedení školy znát výsledek ještě tentýž den. Nejpozději budou každopádně výsledky známé do 24 hodin. Pokud bude výsledek negativní, informuje o tom žáka a jeho rodiče škola, pokud se potvrdí nákaza, informace předají infikovaným a jejich rodičům zdravotnické úřady.

Na tomto pilotním projektu se dohodli rakouský ministr školství za lidovce Heinz Faßmann a vídeňský městský radní pro zdraví za sociální demokraty Peter Hacker. Pokud se experiment osvědčí, nabídne ho vláda i jiným spolkovým zemím. A pomůže jim s jeho zavedením i finančně. „Musí o něj ale požádat samy, tato oblast je mimo mou kompetenci,“ uvedl Faßmann. Už dnes se každopádně ve Vídni jedná o tom, že by mobilní testovací týmy mohly jezdit i do mateřských školek.

Letopisy Čechie: motýle, svetr a urna. Ztrácí žlutá královna svou moc?

Autoři experimentu doufají, že jeho prostřednictvím bude možné účinně odhalovat infikované žáky a učitele a přitom školy kvůli opakovaným karanténám, které se mohou ukázat jako zbytečné, nezavírat. Ve Vídni je nyní připraveno speciálně na školní testování celkem 600 000 testů.

O tom, zda by podobný způsob testování školáků a pedagogů bylo možné zavést i v České republice, zatím nechtějí čeští hygienici spekulovat. „Záleželo by to na mnoha okolnostech, které nejsou v kompetenci hygieny. U nás zatím mobilní testovací týmy fungují pouze pro imobilní osoby,“ uvedla pro INFO.CZ ředitelka Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Mária Kotrbová.

SDÍLET
sinfin.digital