Vítězné ráno řezníka z Damašku? Krvavá bitva o syrské Aleppo v minutě zlomu

Vývoj v syrském Aleppu směřuje k zásadnímu milníku. Vojáci věrní syrskému prezidentovi pokračují v tažení proti rebelům ve východní části metropole a dobývají v rychlém sledu další čtvrti v historickém centru. Zprávy na sociálních sítích o tom, že se povstalci hromadně vzdali, není možné nezávisle ověřit, ale jejich četnost napovídá, že bitva, která je ústředním svárem celé syrské války, spěje po čtyřech letech masakrů a tragédií k vyvrcholení.

Zlom v syrské válce je povážlivě blízko. Vojáci prezidenta Bašára Asada rychle získávají další klíčové čtvrti v historickém centru kdysi nejlidnatějšího města Sýrie. Po úspěších z minulého týdne, kdy se jim s podporou Ruska a Íránu podařilo zamrzlý konflikt rozhýbat a kdy začali dobývat nová území, je jen otázkou času, kdy bitva, kterou sleduje celý svět, dospěje ke konci. A stále jasnější je, že se jedná spíše o hodiny nebo dny, nikoli o měsíce.

Potvrzuje to i aktuální neochota syrského režimu přistoupit na jakýkoli klid zbraní a pondělní ruské veto rezoluce OSN o krátkodobém přerušení bojů.

Vymodlená tečka za krvavým bojem v rozvalinách a za bombardováním, při kterém umíraly stovky lidí týdně, vůbec nemusí být hladká. Někteří (radikálnější) povstalci odmítli své pozice opustit, což staví zkazky o hromadném složení zbraní, které kolují po sociálních sítích, do nového světla. Jiní ale zřejmě vsázejí na jednání v Turecku, kde pod taktovkou Ankary a Ruska údajně přistoupili na určitou formu dohody.  

Další překvapení syrské války. Rebelové prý tajně jednají s Ruskem

Povstalci údajně mají seznam požadavků, kterými případný ústup podmiňují. A jak známo z minulosti, jestli něco v Sýrii není možné, je to mír nebo hladká dohoda znesvářených stran. Jednání ministrů zahraničí Ruska a USA, kteří podle agentury Reuters chtějí narychlo řešit vzniklou situaci, na tom nic nezmění.

Není zřejmé, co přesně zlom po měsících stagnace přineslo, ale rebelové v posledních dnech nebyli schopní ofenzivě Asadova vojska vzdorovat. Zaznamenali nejhorší územní ztráty za poslední čtyři roky. Spolu s omezenými zásobami a drastickým nedostatkem zdravotní péče se morálka nepřítele stává osudnou.

Povstalecké skupiny jen v průběhu minulého a tohoto týdne přišly o dvě třetiny rozlohy města, která dříve byla stabilně pod jejich kontrolou. Ovládají poslední zlomek někdejší plochy. Jedná se o obléhané čtvrti, kde kromě opozičních bojovníků zůstávalo v troskách a s minimem zásob uvězněno odhadem asi 200 tisíc lidí.

Měsíční krajina. Podívejte se do zničených ulic v interaktivním videu. Rozhlížet se je možné tahem myši nebo pomocí směrové růžice v rohu.

Na pozadí lokálního konfliktu navíc dál leží jeho mezinárodní rozměr. Porážka rebelů je de facto prohrou pro Spojené státy, které některé skupiny tzv. umírněné opozice dlouhodobě podporovaly. Stejně negativní výsledek si odnáší i OSN, respektive mezinárodní společenství jako celek, které přese všechny páky a možnosti nedokázalo za roky bojů učinit přítrž masakrům, humanitární katastrofě a válečným zločinům. 

Nové arabské jaro na spadnutí? Rozbouřené regiony procházejí nejtěžší zkouškou

Očekávaný pád Aleppa je rozhodujícím momentem války v Sýrii, ale nikoli posledním. Na území země operuje celá řada rozdílných skupin, které se můžou uchylovat k ještě více partyzánským metodám boje. Představa, že s pádem povstalecké části města skončí válka, je jen težko přijatelná. Stejně tak vidina Bašára Asada, který se spolu se ziskem metropole dostane z hluboké mezinárodní izolace, je na hony vzdálená realitě. 

SDÍLET
sinfin.digital