Vítězství slavili tím, že jezdili s hlavami mrtvých na autě, říká bývalý dětský voják IS

19. 09. 2017 • 22:04

Ibn Mesúd byl jedním z dětských vojáků Islámského státu, přezdívaných také jako „mláďata chalífátu“. V 17 letech se však mladému Syřanovi podařilo z řad brutální teroristické organizace utéct. V nejnovějším videu nyní popisuje ty nejhorší zážitky a zvěrstva, kterým musel jako mladý bojovník přihlížet. Lidé žijící v chalífátu jsou podle jeho svědectví neustále vystrašení a musí se řídit přísnými pravidly, která ale pro radikály a jejich rodiny neplatí. 

„Když vyhráli bitvu, vzali hlavy vojáků a vystavili je na svých autech. Jezdili po okolí, aby se předvedli a stříleli při tom kulky do vzduchu,“ říká Ibn Masúd na videu pořízeném během rozhovoru s odborníky z Mezinárodního centra pro studium násilného extremismu (ICSVE), která v rámci boje proti terorismu a islámského extremismu v posledních dvou letech vyzpovídala desítky bývalých členů Islámského státu i jejich obětí.

„Lidé byli vystrašení. Někteří z nich se na to ani nemohli dívat, protože to byl opravdu strašný pohled,“ svěřil se syrský mladík, který se prý k radikálům přidal kvůli penězům a jídlu. Právě brutality, jako je chlubení se hlavami mrtvých protivníků, měly podle Masúda civilisty žijící pod taktovkou Islámského státu zastrašit a přinutit je, aby věřili, že právě bojovníci IS jsou „těmi nejmocnějšími a nejspravedlivějšími.“

Na videu, které je součástí projektu, jehož cílem je zničit „značku Islámského státu“ a ukázat jeho pravou tvář, Masúd popisuje i další otřesný zážitek. „Obvinili muže ze spáchání zločinu. Přísahal na Korán a říkal: ‚Jsem nevinný. Přísahám Alláhovi, jsem nevinný‘,“ vzpomíná na další z brutalit IS Masúd. Kvůli údajnému prohřešku se bojovník Islámského státu pokusil muže zastřelit, dílo ale nedokonal a obviněný přežil.

„Střelil ho znovu, ale byl stále naživu. Nakonec vzal nůž a uřízl mu hlavu,“ svěřil se Masúd. „Při pohledu na toho muže a na jeho plačící rodiče jsem měl strach. Byl to strašně smutný pohled,“ popsal své pocity při sledování vraždy v přímém přenosu.

Lidé pod nadvládou Islámského státu podle jeho svědectví žijí v neustálém strachu – při porušení pravidel, kterými se na rozdíl od samotných bojovníků musí civilisté striktně řídit, totiž přicházejí i přísné tresty.

„Vojáci IS si holili a upravovali vousy, civilistům to ale dovoleno nebylo,“ říká Masúd, podle kterého se nešlo tomuto dvojímu metru nijak bránit. „Lidé z nich měli strach. Stěžovat si ale nemůžete,“ vysvětluje bývalý člen mláďat chalífátu. Stejné to bylo i s kouřením – zatímco vidět bojovníka IS s cigaretou nebylo nic výjimečného, ostatní muže za to stihl krutý trest.

Rozdílná pravidla však neplatila jen pro muže. „Ženy musely být zahalené. Bylo to vynucováno,“ říká s tím, že na rozdíl od ostatních žen manželky islamistů běžně chodily i s odhalenou tváří. „Pokud viděli ženu oblečenou v modré nebo červené, zbičovali ji a zmlátili. Chtěli, aby byla celá v černém,“ pokračuje Masúd, podle kterého byl následný trest přemrštěný. „Měli si promluvit se ženou. Měli si promluvit s jejím manželem. Místo toho ale ženu zbili před zraky jejího manžela,“ popisuje mladík, kterému se podařilo od Islámského státu utéct do Turecka.

Svého rozhodnutí a zločinů spáchaných Islámským státem lituje. „Plakal jsem kvůli všem těm lidem, kteří byli Islámským státem zabiti,“ říká a dodává, že strach má i dnes. „Představuji si, že jsem uvízl v Sýrii a oni mi uřízli hlavu. Cítím strach a občas brečím,“ svěřil se se svými obavami Masúd. „Žádám Alláha, aby mě ochránil před ďáblem.“