„Vítr jí vyrval dítě z rukou, už ho neviděla.“ Svědci popisují řádění hurikánu Irma v Karibiku

Info.cz, bel

10. 09. 2017 • 15:00

Zničené domy, rozbitá auta, zcela zpustošená příroda, ale i mrtví a zoufalí a vystrašení lidé bez střechy nad hlavou. Tak nejčastěji popisují situaci na karibských ostrovech, kudy se v minulých dnech prohnal ničivý hurikán Irma, jejich obyvatelé, kteří silné nápory větru a deště přežili. 

„Podívejte se na snímky z japonské Hirošimy a Nagasaki poté, co na ně spadla atomová bomba. Vypadá to úplně stejně jako tady,“ popisuje na natočeném videu Eli Fuller, který pochází z karibského ostrovního státu Antigua a Barbuda v Malých Antilách. Hurikán Irma si v Karibiku vyžádal při nejmenším 24 obětí. Ostrov Barbuda, který si kvůli jeho kouzlu a malebným vesnicím oblíbila zesnulá princezna Diana, zpustošil téměř celý a o život tu připravil dvouleté dítě.

„Mluvil jsem se ženou, která v bouři ztratila malé dítě,“ vypráví na kameru roztřeseným hlasem Fuller. „Říkala mi, že vítr odnesl střechu od jejího domu a také zdi. Ona v rukou držela dítě a vítr jí ho vyrval. Byla poslední, kdo ho viděl naživu.“

Čtyřicetiletá Sira Berzasová přidává jiné očité svědectví. Aby přežila nápor silného větru a deště, který prorazil střechu i okna v jejím domě, musela se spolu se svou přítelkyní schovat do šatní skříně. „Když se v ložnici propadla střecha, snažily jsme se dostat do kuchyně, ale všechno tam bylo ve vzduchu a lítalo kolem. Skončily jsme na více než hodinu v šatníku,“ vzpomíná na otřesný zážitek Berzasová. „Nikdy v životě jsem nebyla tak vystrašená. S Jackie jsme se pevně držely a loučily se,“ dodává.

Ve chvíli, kdy se k domu přiblížilo oko hurikánu, obě ženy vyběhly ven a volaly o pomoc. „Naštěstí tam bylo policejní auto, které nás odvezlo do bezpečnější budovy,“ popisuje žena, která kvůli bouři ztratila penzion s přilehlou restaurací a barem, který na ostrově otevřela v roce 2016. Budova nebyla pojištěna. „Nikdy jsem tolik neplakala,“ svěřila se novinářům.

Manželé Georgeovi a jejich desetiletý syn Kelijah přečkali největší nápor hurikánu ve sprše v jejich domě. Byli nuceni tam zůstat více než dvě hodiny, než se odvážili vylézt ven. „Ten hluk byl příšerný, nikdy v životě jsem nic takového neslyšel,“ řekl novinářům Jamieson George. „Později jsme vyšli ven a našli jsme vše naprosto zničené. Je to to nejhorší, co jsem kdy v životě viděl.“

Potřebujeme jídlo a vodu

Jako apokalypsu popisují řádění hurikánu Irma v minulých dnech také očití svědci na Britských Panenských ostrovech, které se nacházejí mezi Atlantickým oceánem a Karibským mořem.

Paul Exner se spolu se svou rodinou rozhodl přečkat hlavní nápor hurikánu uvnitř svého domu na ostrově Tortola. Na okna přibil dřevěná prkna. Poté, co do místnosti i tak začalo vlétávat rozbité sklo a kamení zvenčí, musela se rodina schovat za dětský přebalovací stolek.

„Zpívali jsme si vánoční koledy a s našimi dětmi, kterým je 3,5 let a 9 měsíců, jsme jedli sendviče s burákovým máslem. Má žena Liz je úžasná osoba,“ uvedl Exner.

Dle jeho slov ostrovní policie v momentě hlavního úderu živlu otevřela místí věznice. Jakmile však vítr a déšť trochu ustal, okamžitě je opět uzavřela a vězně donutila vrátit se zpátky. „Zůstalo tu hodně lidí bez domova a také máme zprávy o mrtvých,“ pokračuje v popisování situace Exner.

„Pořád platí zákaz vycházení od šesti do šesti. Na ostrově není žádná infrastruktura. Budeme brzy potřebovat jídlo a vodu. Moje rodina je schopná přežít další dva týdny,“ dodává.

SDÍLET