„Vítr jí vyrval dítě z rukou, už ho neviděla.“ Svědci popisují řádění hurikánu Irma v Karibiku

Zničené domy, rozbitá auta, zcela zpustošená příroda, ale i mrtví a zoufalí a vystrašení lidé bez střechy nad hlavou. Tak nejčastěji popisují situaci na karibských ostrovech, kudy se v minulých dnech prohnal ničivý hurikán Irma, jejich obyvatelé, kteří silné nápory větru a deště přežili. 

„Podívejte se na snímky z japonské Hirošimy a Nagasaki poté, co na ně spadla atomová bomba. Vypadá to úplně stejně jako tady,“ popisuje na natočeném videu Eli Fuller, který pochází z karibského ostrovního státu Antigua a Barbuda v Malých Antilách. Hurikán Irma si v Karibiku vyžádal při nejmenším 24 obětí. Ostrov Barbuda, který si kvůli jeho kouzlu a malebným vesnicím oblíbila zesnulá princezna Diana, zpustošil téměř celý a o život tu připravil dvouleté dítě.

„Mluvil jsem se ženou, která v bouři ztratila malé dítě,“ vypráví na kameru roztřeseným hlasem Fuller. „Říkala mi, že vítr odnesl střechu od jejího domu a také zdi. Ona v rukou držela dítě a vítr jí ho vyrval. Byla poslední, kdo ho viděl naživu.“

Florida se připravuje na ničivý hurikán, který se rychle přibližuje. Zalezte do sklepů, radí úřady

Čtyřicetiletá Sira Berzasová přidává jiné očité svědectví. Aby přežila nápor silného větru a deště, který prorazil střechu i okna v jejím domě, musela se spolu se svou přítelkyní schovat do šatní skříně. „Když se v ložnici propadla střecha, snažily jsme se dostat do kuchyně, ale všechno tam bylo ve vzduchu a lítalo kolem. Skončily jsme na více než hodinu v šatníku,“ vzpomíná na otřesný zážitek Berzasová. „Nikdy v životě jsem nebyla tak vystrašená. S Jackie jsme se pevně držely a loučily se,“ dodává.

Ve chvíli, kdy se k domu přiblížilo oko hurikánu, obě ženy vyběhly ven a volaly o pomoc. „Naštěstí tam bylo policejní auto, které nás odvezlo do bezpečnější budovy,“ popisuje žena, která kvůli bouři ztratila penzion s přilehlou restaurací a barem, který na ostrově otevřela v roce 2016. Budova nebyla pojištěna. „Nikdy jsem tolik neplakala,“ svěřila se novinářům.

Je tu invaze migrantů, muslimští teroristé budou chtít i v Česku převzít moc, říká zbrojař Hynek

Manželé Georgeovi a jejich desetiletý syn Kelijah přečkali největší nápor hurikánu ve sprše v jejich domě. Byli nuceni tam zůstat více než dvě hodiny, než se odvážili vylézt ven. „Ten hluk byl příšerný, nikdy v životě jsem nic takového neslyšel,“ řekl novinářům Jamieson George. „Později jsme vyšli ven a našli jsme vše naprosto zničené. Je to to nejhorší, co jsem kdy v životě viděl.“

Potřebujeme jídlo a vodu

Jako apokalypsu popisují řádění hurikánu Irma v minulých dnech také očití svědci na Britských Panenských ostrovech, které se nacházejí mezi Atlantickým oceánem a Karibským mořem.

Paul Exner se spolu se svou rodinou rozhodl přečkat hlavní nápor hurikánu uvnitř svého domu na ostrově Tortola. Na okna přibil dřevěná prkna. Poté, co do místnosti i tak začalo vlétávat rozbité sklo a kamení zvenčí, musela se rodina schovat za dětský přebalovací stolek.

„Zpívali jsme si vánoční koledy a s našimi dětmi, kterým je 3,5 let a 9 měsíců, jsme jedli sendviče s burákovým máslem. Má žena Liz je úžasná osoba,“ uvedl Exner.

Dle jeho slov ostrovní policie v momentě hlavního úderu živlu otevřela místí věznice. Jakmile však vítr a déšť trochu ustal, okamžitě je opět uzavřela a vězně donutila vrátit se zpátky. „Zůstalo tu hodně lidí bez domova a také máme zprávy o mrtvých,“ pokračuje v popisování situace Exner.

„Pořád platí zákaz vycházení od šesti do šesti. Na ostrově není žádná infrastruktura. Budeme brzy potřebovat jídlo a vodu. Moje rodina je schopná přežít další dva týdny,“ dodává.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital