Vláda krys v Paříži. Město kvůli nim dokonce zavřelo parky

Přemnožení krys je problém, se kterým se francouzská metropole potýká už několik let – poprask v minulosti způsobily fotografie, na kterých zvířata za bílého dne pobíhají po trávnících před slavným muzeem Louvre. Město se rozhodlo proti přemnoženým hlodavcům zakročit a mimo jiné dočasně zavřelo pět parků.

Jakkoli jsou tito hlodavci v animovaných pohádkách roztomilí (vzpomeňme film Ratatouille z roku 2007, který se celý odehrává v Paříži), skutečnost je o dost temnější. Ačkoliv kvůli nim na rozdíl od historie nyní nehrozí epidemie, jejich přemnožení s sebou stále nese určitá zdravotní rizika. 

Důvodem přemnožení krys v poslední době jsou odpadky a zbytky jídla, které v parcích zůstávají po lidech. Zvířata se množí velmi rychle a jejich celkový počet se odhaduje na šest milionů, na každého obyvatele města tak připadají v průměru dvě a půl krysy.

Vedení města se proto rozhodlo s nimi bojovat hned několika způsoby - například dočasně zavřelo pět městských parků, kde nakladlo moderní ekologicky nezávadné pasti. Za druhé začalo kontrolovat kanály, kde se krysy často shlukují, a ničit tam jejich hnízda. Zavedlo také nové odpadkové koše, do kterých hlodavci nemají šanci vlézt, a začalo s osvětou návštěvníků parku, kteří mají přísně zakázáno zvířata krmit a ponechávat jídlo tak, aby se k němu mohla dostat.

Jakkoli je samozřejmě nemožné krysy v tak velkém městě zcela vyhubit, jejich počet se dá alespoň výrauně zredukovat. Při nynější situaci je to víc než žádoucí.

SDÍLET
sinfin.digital