Vražda novináře: Slovenská vláda nabízí milion eur za informace o pachateli

ČTK, Info.cz, luš

26. 02. 2018 • 15:14

Slovenská vláda se rozhodla podpořit pátrání po vrahovi investigativního novináře Jána Kuciaka, jehož našli zastřeleného společně s jeho přítelkyní v jeho domě ve Veľkej Mači. Za informace, které povedou k dopadení vraha, vláda vypsala odměnu jednoho milionu eur (cca 25 milionů korun). Uvedl to dnes slovenský premiér Robert Fico. 

Fico po jednání, na němž byl generální prokurátor Jaromír Čižnár či ministr vnitra Robert Kaliňák, zdůraznil, že pachatele je třeba dopadnout co nejdříve. I proto slovenská vláda uvolní milion eur, které nabízí za informace, jež policii pomohou dopadnout vraha. 

Policie ve spolupráci s ministerstvem vnitra by měla v dohledné době zveřejnit telefonní číslo, na němž bude přijímat podněty o zločinu. „Budeme přijímat i anonymní podání. Cokoliv, co může přispět k dopadení pachatele nebo pachatelů úkladné vraždy, bude velmi cenné,“ řekl Fico. 

„Vznikne rovněž speciální tým, v němž budou zástupci prokuratury, ministerstva vnitra, NAKA i Slovenské informační služby. V případě potřeby budou přizváni i další představitelé,“ řekl dnes dle listu SME Fico. Součástí vyšetřování by dle deníku měli být i novináři z portálu Aktuality.sk, pro který zavražděný Kuciak pracoval. Někteří z nich navíc pravděpodobně dostanou policejní ochranu. 

Zločin byl spáchán během víkendu v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v rodinném domě 27letého Kuciaka, který se zabýval zejména podezřeními z daňových podvodů. Tyto případy se týkaly především lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

Policejní prezident Tibor Kašpar dnes na tiskové konferenci uvedl, že novinář byl pravděpodobně zavražděn kvůli své práci. „Nejpravděpodobnější verzí je, že to (vražda) souvisí s jeho novinářskou prací,“ řekl Gašpar s odvoláním na obhlídku místa činu. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře. 

Gašpar rovněž uvedl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. Zbraň na místě neštěstí policie nenašla, kriminalisté v souvislosti s případem také nikoho nezadrželi. Policisté bydliště novináře kontrolovali v neděli pozdě večer na žádost matky jeho přítelkyně, která nebyla schopná se spojit s dcerou.

SDÍLET