Vyčerpávající výslechy a žádný spánek. 23 dní švédského aktivisty v čínském tajném vězení

Uplynul přesně rok od chvíle, kdy na dveře bytu švédského aktivisty Petera Dahlina v Pekingu zaklepali tajní policisté. Vzápětí ho zatkli a převezli do tajného vězení, kterému začal přezdívat Rezidence, napsal britský deník The Guardian. Strávil v něm 23 dní, které se mu dodnes vrací v nočních můrách. 

První výslechy Švéda, který spolu s čínskými kolegy upozorňoval na porušování lidských práv v zemi, začaly ve čtyřpatrové kancelářské budově v Pekingu určené pro nepřátele státu ve dvě hodiny ráno. Aktivistu se zavázanýma očima odvedli do vyšetřovací místnosti.

„Člověk čekal, že se to může stát, ale stejně mu došlo, že to může dopadnout špatně, anebo velmi špatně,“ říká Dahlin. První výslech byl relativně mírný a skončil po třech hodinách v 05:00 ráno. Švéda pak odvedli do cely.

USA čekají velké změny

Tam s ním neustále byli dva hlídači. Číňané sledovali Dahlina 24 hodin denně. Zaznamenávali přitom všechny jeho pohyby a zvuky. Nikdy ale nepromluvili. „Často vstali a šli se podívat, jak močím, vyměšuju se nebo se sprchuju,“ uvedl Švéd. „Naštěstí jsem Švéd a mám k nahotě uvolněný vztah,“ dodal.

Následovaly další dny plné výslechů, které trvaly i šest hodin. Číňané aktivistovi také odepírali spánek, dokud jim neprozradí podrobnosti o činnosti skupiny. Po několika dnech začali při výsleších používat „detektor lži“.

Ke konečkům prstů Švédovi přidělali elektrody a malými kamerami sledovali jeho zorničky. Zařízení ale nefungovalo dobře. Zřejmě mělo problém s tím, že se Dahlinovi potily prsty. „Myslím, že jim to moc nepřineslo,“ podotkl aktivista.

Ohrožuje nový úřad na vnitru svobodu slova?

Po 13 dnech ve vězení se jeho situace začala zlepšovat. Navštívil ho švédský konzul. Dva dny poté mu pak čínští vyšetřovatelé dali najevo, že se může dostat ven – když se přizná. Se vším souhlasil, jen aby se dostal ven z vězení. Krátce po odvysílání vynuceného doznání se mu jeho přání splnilo.

Takřka vzápětí ho vyhostili ze země. Švéd ale má dodnes obavy, že se Číňané jeho nebo jeho čínskou přítelkyni pokusí unést. Někdy proto spí s „velkým nožem“ pod postelí. Jiné noc nedokáže usnout vůbec.

Spolu s dalšími aktivisty se stal obětí stále tvrdšího postoje současného čínského režimu proti aktivistům. Někteří jeho kolegové jsou stále ve vězení a čekají na soud. Změnu poměrů v zemi dokládají i slova politologa Steina Ringena. Čína se podle něj sice v posledních letech snaží budit dojem, že je benevolentní autokracií, ve skutečnosti se z ní ale stala velmi tvrdá diktatura. 

SDÍLET
sinfin.digital