Výjimečný stav ve Francii nekončí. Poslanci ho prodloužili do příštího léta

Francouzští poslanci dnes brzy ráno schválili prodloužení výjimečného stavu v zemi do 15. července příštího roku. Učinili tak vzhledem k nadcházejícím prezidentským a parlamentním volbám. Očekává se, že ve čtvrtek opatření hladce projde i v Senátu, informovala agentura AFP.

Ve Francii platí výjimečný stav od atentátů z loňského listopadu, při kterých v Paříži a na jejím předměstí Saint-Denis zemřelo 130 lidí. Pokud jeho prodloužení schválí i Senát, což se předpokládá, bude platit 20 měsíců v kuse. To je ve Francii nejdelší nepřerušované období výjimečného stavu v historii.

Rok po teroru. Francie si připomněla nejen oběti z Bataclanu

Výjimečný stav byl prodloužen už čtyřikrát, naposledy po atentátu z Nice v červenci, při němž zahynulo 86 lidí.

Výjimečný stav dává policii širší pravomoci při domovních prohlídkách a při zatýkání podezřelých. Bývá ale často kritizován jako přinejlepším neúčinné opatření a přinejhorším jako porušení občanských práv a ohrožení demokracie. Policii například umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění.

SDÍLET
sinfin.digital