Vzkaz Trumpovi. Šéf amerických tajných služeb podal rezignaci

Info.cz

Ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper rezignoval. Oznámil to v Kongresu. Jeho krok se očekával – USA se připravují na předání moci nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Analytici se nicméně domnívají, že Clapper svůj krok uspíšil, aby republikánovi dal najevo, že nesmí otálet s přípravou nového vedení tajných služeb, uvedl server BBC News.

„Připadal jsem si přitom skvěle,“ řekl pětasedmdesátiletý Clapper členům kongresového výboru pro tajné služby, kde svou rezignaci oznámil. Dodal, že mu zbývá 64 dnů ve funkci a že pokud by v úřadu setrval déle, jeho žena by s tím měla velký problém.

Dosluhující prezident Barack Obama jmenoval generála letectva ve výslužbě novým ředitelem amerických tajných služeb v roce 2010. Před třemi lety Clapper čelil kritice zákonodárců kvůli tomu, že v Kongresu lhal o rozsahu sledování Američanů zpravodajskými službami.

Jeho nástupcem by se mohl stát generálporučík ve výslužbě  Ron Burgess. Donald Trump se ale podle amerických médií potýká při sestavování svého národně-bezpečnostního s potížemi, když má problém najít dostatek vhodných kandidátů. 

Šéf amerických tajných služeb má na starost 17 různých agentur včetně CIA a NSA. Jeho úřad vznikl kvůli tomu, aby američtí zpravodajci mohli během války proti teroru lépe sdílet informace. 

sinfin.digital