Washington se chystá na Trumpovu inauguraci. Jak vypadala dříve? Podívejte se na historickou galerii

Washington se připravuje na manévry. Ulice se plní kovovými zábranami a město očekává příliv statisíců turistů. V pátek tu dle tradice nový americký prezident Donald Trump složí svoji přísahu a stane se oficiální hlavou Spojených států. V pozoru jsou bezpečnostní složky, Trumpovi příznivci i odpůrci. 

V hlavním městě USA se tento týden zastaví čas. Ulice se uzavřou, parkování bude jen omezené a některé stanice metra budou nepřístupné. Do centra má dle odhadů dorazit až milion Američanů, kteří chtějí na vlastní oči vidět, jak se Donald Trump stává prezidentem.

Na bezpečnost ceremonie by mělo dohlížet kolem 28 tisíc lidí, kteří budou město střežit od Kapitolu až po Bílý dům. Policejní manévry mají údajně stát desítky milionů dolarů. Už teď dělníci staví u washingtonských památníků zábrany. V ulicích by pak měly ještě kamiony naplněné pískem vytvořit barikády. Před hrozbou terorismu budou město chránit další tři tisíce policistů a pět tisíc členů Národní gardy. Počty obránců města jsou stejné jako v minulých letech.

Odborníci však tvrdí, že bezpečnostní složky budou mít tentokrát dost možná více práce. Trump je často nepředvídatelný svým chováním a kromě příznivců má i početnou skupinu odpůrců, které naštval během svojí kampaně. A i takoví se v pátek ve Washingtonu sejdou. Policie zatím ví o 63 skupinách, které by chtěly v den inaugurace demonstrovat. Ve dnech poté by se mělo konat ještě dalších 36 protestů. Akce plánují nejen odpůrci, ale i fanoušci nové hlavy státu. Těch je podle tradičního Gallupova měření (viz graf) o něco méně.

Bezpečnostní složky prý neplánují žádná speciální opatření. Ostřelovači budou hlídkovat na střechách domů, na řekách Potomac a Anacostia bude zákaz pohybu lodí, kanalizační poklopy budou pevně uzavřené, odpadkové koše a poštovní schránky dočasně odstraněné. Přihlížející budou muset projít kontrolou detektorem kovu a budou ukazovat tašky, ve kterých samozřejmě nesmí mít zbraně, munici, výbušniny, ale ani třeba balonky, selfie tyče nebo transparenty.

Program inauguračního dne se v historii měnil. Nový prezident nastupuje do úřadu vždy 20. ledna. Od pouhé přísahy na Bibli se oslavy postupně protáhly na celý den. Prezident skládá přísahu na schodech Kapitolu, následuje průvod či průjezd městem a také inaugurační ples.

SDÍLET
sinfin.digital