Z Antarktidy se utrhl obří ledovec. Výrazně může zvýšit hladiny moří

raz

12. 07. 2017 • 13:37

Z Antarktidy se odlomil jeden z největších ledovců v historii. Obří masa ledu má velikost zhruba šest tisíc kilometrů čtverečních, v Česku by to představovalo rozlohu Moravskoslezského nebo Ústeckého kraje. Její odpoutání dnes zachytil americký satelit, došlo k němu v posledních 48 hodinách. Prasklina se na na šelfovém ledovci Larsen C zvětšovala hlavně posledních několik měsíců. Podle vědců bylo jen otázkou času, než se utrhne. 

Samotné odlomení obřího ledovce podle odborníků hladinu moře nárazově nezvedne. Britský projekt MIDAS, který sleduje efekty globálního oteplování na Antarktidu, však odkazuje na studii publikovanou v roce 2015 v časopise Cryosphere, podle které by proces odlomení mohl ohrozit stabilitu odtrženého ledovce. Pokud by se tak utržený Larsen C rozlomil nebo rozpadl tak, jako v roce 2002 udělal Larsen B a v roce 1995 Larsen A, hladinu moře by to s největší pravděpodobností zvedlo.

Hladina moře se navíc zvýší i díky tomu, že ledovec, který se utrhl, přestane blokovat led uvnitř. Ten se tak začne uvolňovat do moře. Pokud by tak veškerý led, který dnes Larsen C zadržuje, skončil ve vodě, celosvětová hladina moří by podle vědců z univerzity Swansea ve Walesu vzrostla o 4 palce, tedy o víc než 10 centimetrů. 

Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za nikoli klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

SDÍLET