Za brexit bez polovičatých řešení. Konzervativci tlačí Mayovou do svižného odchodu z EU

Lukáš Pospíšil

Šedesátičlenný tábor konzervativců  – a v něm několik vlivných jmen – volá po kompletním rozchodu s EU. Jiní mezitím vyzývají vládu, aby skončila soudní spor, zda do brexitu smí mluvit i parlament. Obávají se, že se ke slovu dostanou i Skotové, kteří si přejí v evropském společenství setrvat. 

Odejít a na nic se neohlížet. Po odchodu „se vším všudy“ volají desítky konzervativců. Premiérka Mayová by podle nich měla zvolit takzvaný „tvrdý“ brexit – tedy včetně odchodu z jednotného trhu a celní unie. Euroskeptici ministerskou předsedkyni vyzvali v listu Sunday Telegraph

Premiérka Mayová zatím debatu o brexitu do určité míry omezuje například na kroky proti zahraničním pracovníkům ve Spojeném království a části její domovské strany proto vadí, že některé ekonomické otázky, jako je právě jednotný trh, zůstávají příliš nedořešené.

Důrazně a hlavně svižně

Stranou apelu šedesáti konzervativců stojí podle serveru týdeníku Newsweek druhá výzva. Od vlivných členů strany zaznívá, že kabinet by měl upustit od dovolání k Nejvyššímu soudu, které se má řešit už začátkem prosince. Justice má rozhodovat o tom, zda je k faktickému spuštění brexitu nutný i souhlas parlamentu, jak nižší instance rozhodla na začátku listopadu. Podle části strany je pořád lepší přijmout původní verdikt a zkusit své šance v parlamentu, než riskovat, že se ke slovu dostane skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové.

sinfin.digital