Za ztrátou sluchu amerických diplomatů na Kubě může být zpackaná špionážní operace, tvrdí experti

Závažné poškození sluchu zahraničních diplomatů na Kubě je záhada, kterou se snaží rozluštit nejen vlády jejich domovských států ale i bezpečnostní experti z celého světa. Za poslední rok utrpělo poškození sluchu nejméně 16 členů diplomatického a dalšího personálu americké ambasády na Kubě. Zatímco první zprávy naznačovaly, že za incidentem stojí akustický útok, podle některých odborníků mnohé nasvědčuje spíš nepovedené špionážní operaci. Za ztrátou či poškozením sluchu Američanů a jednoho Kanaďana tak možná může použití laciného sledovacího vybavení. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová v pátek uvedla, že byl sluch poškozen u celkem 16 členů personálu americké ambasády na Kubě, není však vyloučeno, že se problémy objeví u dalších osob. „Tohle jsme nikdy v minulosti nezažili,“ přiznala v pátek Nauertová.

Zahraniční diplomaté na Kubě záhadně přicházejí o sluch. Po Američanech ohluchli i Kanaďané

Agentura AP, která hovořila pod podmínkou anonymity s americkými úředníky, začátkem srpna uvedla, že je nepravděpodobnější příčinou ztráty sluchu amerických diplomatů akustický útok. Diplomaté měli být vystaveni účinkům sonického zařízení, které vydává neslyšitelné zvukové vlny a které může způsobit ztrátu sluchu. Nauertová však tento týden uvedla, že žádné podobné zařízení zatím nalezeno nebylo a že Kuba na vyšetřování incidentu aktivně spolupracuje.

Podle dvou bývalých pracovníků zpravodajských služeb USA se dá o verzi, podle které za poškozením sluchu stojí cílený akustický útok, silně pochybovat. První příznaky se totiž poprvé objevily koncem roku 2016, kdy byly americko-kubánské vztahy po návštěvě Baracka Obamy v Havaně nejlepší za posledních několik desetiletí.

Británie bude EU platit, vzkázala Merkelová. Kritice neušly ani země odmítající uprchlíky

Pochybnosti o cíleném útoku na americké diplomaty vyvolává fakt, že kromě Američanů utrpěl poškození sluchu a bolesti hlavy také nejméně jeden diplomat z Kanady. „Útok nemůžete vyloučit, ale proč to dělat, když chcete, aby věci fungovaly a proč Kanaďané? Není nikdo, kdo by neměl rád Kanaďany,“ říká bývalý pracovník amerického ministerstva zahraničí a vojenský poradce se zkušenostmi v oblasti zpravodajské a špionážní techniky James Lewis.

Mnohem pravděpodobnějším vysvětlením tak podle Lewise je, že bylo odposlouchávací zařízení špatně nakonfigurované, a vyzařovalo proto škodlivé zvukové vlny. „Se stoprocentní jistotou víme, že jsou velvyslanectví sledována a technologie, která se používá, mohla být jednoduše příliš surová a přetížená,“ říká Lewis.

Současná migrace je jen předehra. Sto milionů lidí se dá brzy do pohybu, říká ekonom Kysilka

Jeho teorii podporují i slova Johna Siphera, který strávil ve službách CIA 28 let. Přímé útoky na diplomaty se podle něj dějí jen zřídka, neúmyslné škody způsobené sledováním jsou však mnohem častější.  

SDÍLET
sinfin.digital