Zabíjel pro Al-Káidu i Islámský stát. Bývalý kat toho teď v kurdském vězení lituje

Info.cz, adk

22. 08. 2017 • 08:00

Dobrovolně se dal na dráhu zabijáka. Účastnil se poprav zajatců Islámského státu. Noční můry z toho nemá, lítost ale cítí. Web Daily Beast přinesl příběh kata, který pomáhal Al-Kájdě i IS. Nyní je Ali Abdulwahab v kurdském záchytném středisku.

Je mu teprve 21 let a už zažil více než mnozí jiní. Rok je v izolaci. Bývalého válečníka a kata Islámského státu zajali jednotky Vlastenecké unie Kurdistánu (PUK), když se snažil spáchat útok v Kirkúku, městě, kde vedle sebe žijí Arabové s Kurdy.

Pochází z dělnické rodiny poblíž Mosulu. Ve třinácti ho přítel přesvědčil, aby šel vzdorovat Američanům, kteří přišli do Iráku v roce 2003. Dal se k Al-Kájdě, která mu poskytla výcvik zacházení se zbraní. Na sklonku první dekády nového tisíciletí unesl policistu z Hawije, města poblíž Kirkúku. Následně dostal úkol ho zavraždit střelou do hlavy. V rámci tréninku.

„Nikdy mě to netrápilo. Mentalita džihádistů pro mě byla motivací,“ komentuje Ali. Poté, co američtí vojáci v roce 2011 odešli ze země, vrátil se do školy a jako brigádník pracoval na stavbách. Než se objevil Islámský stát.

Osmnáctiletý Ali se k němu přidal před třemi lety. Rodině o tom neřekl. Bojoval proti šíitským jednotkám v Bajdží, městě, kde leží jedna z největších iráckých ropných rafinérií. Právě prostřednictvím ropy financoval IS své aktivity.

Po čase Aliho převeleli zpět do Hawiji. „Dali nám školení, jak zabíjet a řezat hlavy nožem. Byli jsme skupina osmi lidí. Ukázali nám videa,“ praví s tím, že pracoval pro zpravodajské služby teroristů. „Shromažďoval jsem informace o lidech, kteří kouřili, neholili se a nosili nesprávné oblečení. Nahlásil jsem je. Některé z nich jsem znal. Tři nebo čtyři byli moji sousedé. Odvedli je a už nikdy jsem je neviděl.“

Když dostal příkaz, aby zabil pětici pešmergů, provedl to. „Byla to objednávka, pro mě normální věc. Noční můry nemám,“ říká.

Jeho působení u IS skončilo, když dostal úkol provést útok v Kirkúku. Do města se přesunul s rodinou. O pravém cíli jí ale neřekl. Oholil si vousy, aby splynul s uprchlíky a tvářil se, že jde s Kurdy hledat útočiště. Do tábora, kde se usídlil a připravoval odpálení několika vozidel, ale dorazili vojáci PUK. Vzali ho na výslech, kde z něj nátlakem dostali i jména zbylých spolupracovníků.

Rok v kurdském vězení přiměl Aliho přehodnotit své postoje. „Cítím lítost. Měl jsem hodně času přemýšlet. Je to špatné. Co dělají, je špatné,“ dodává.

SDÍLET