Zachrání Češi rakouský cestovní ruch? Začíná boj o covidové lyžaře

Pokud se něco podstatného nezmění, mohou se Češi stát pro rakouskou ekonomiku podobným požehnáním, jako když (s trochou nadsázky) kdysi zachraňovali turistický ruch ve válkou postiženém Chorvatsku. Němečtí lyžaři, na které Rakušané v zimě nejvíc spoléhají, totiž kvůli plánovaným cestovním omezením vůbec nemusejí přijet. A alespoň částečnou náhražkou by mohli být právě čeští návštěvníci.

Otázka záchrany zimní sezóny v době pokračující covidové pandemie je každopádně pro Rakousko podobně důležitá jako v Česku zachování automobilového průmyslu. A tak není divu, že se z ní stává ryzí politikum.

Základní problém spočívá v tom, že v Evropské unii dosud neexistuje žádný „mustr“ pro určení (z hlediska covidu) zvlášť rizikového regionu či země. Každý stát uvnitř unie si pravidla pro rizikovost stanovuje sám. Příkladem může být třeba postup Maďarska a Rakouska vůči Česku. Rakušané i přes nárůst infekcí v České republice odmítají se svým severním sousedem uzavřít hranice. Zdůvodňují to tím, že počet nově odhalených nákaz nemůže být jediným kritériem rizikovosti země z hlediska covidu. Naproti tomu Maďaři své hranice pro obyvatele České republiky (s některými výjimkami) uzavřeli od 1. října.

Právě tento rozdílný přístup evropských zemí k rizikovosti konkrétních regionů však může být pro některé oblasti z hlediska propadu příjmů z cestovního ruchu doslova smrtící. A příkladem jsou právě ty rakouské spolkové země, jejichž příjem do značné míry závisí na tom, kolik peněz u nich v zimě utratí zahraniční lyžaři. Týká se to zejména Němců. Právě z jejich peněženek totiž pochází více než polovina příjmu ze zimního cestovního ruchu v Rakousku.

Nyní se ale může stát, že Rakousko o tyto peníze přijde. Německo už zařadilo Tyrolsko a Vorarlbersko, rakouské lyžařské ráje, společně s Vídní mezi rizikové oblasti, po jejichž návštěvě musí každý Němec vyplňovat takzvanou online registraci. Vzhledem k vývoji nákazy se ale chystá od 15. října další zpřísnění pravidel, spočívající mimo jiné v tom, že Němci budou muset po návratu z těchto regionů do minimálně pět dní trvající karantény. „Takové nařízení se teprve připravuje. O tom, zda a kdy přijde, ještě nebylo rozhodnuto,“ uvedl v tiskovém prohlášení honorární konzul Německa v Tyrolsku Dietmar Czernich.

Lyžování v pandemii? Ano, ale bez barů a s rouškami na lanovkách

sinfin.digital