Žádná nezávislost. Španělský ústavní soud Kataláncům přichystal studenou sprchu

Soud vyhověl centrální vládě v Madridu, která nechce o odtržení bohatého regionu ani slyšet. Zakázal konání referenda o nezávislosti. Kabinet argumentuje tím, že všelidové hlasování neumožňuje ústava.

Katalánsko chtělo vyhlásit referendum o nezávislosti v září příštího roku. Podobný pokus ale ústavní soud zablokoval už v roce 2014. Tehdy nicméně katalánští politici rozhodnutí soudu obešli a vyvolali nezávazné hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, ovšem hlasovaly jen zhruba dva miliony z 5,4 milionu oprávněných voličů.

Podle průzkumů, na které upozornila agentura AP, jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl na půl.

Vláda v Madridu následně pohnala před soud řadu katalánských zákonodárců, kteří nezávazné hlasování prosadili a v regionálním parlamentu schválili další kroky k odtržení této oblasti na severovýchodě Španělska. Proti rozhodnutí Madridu stíhat místní politiky demonstrovaly v listopadu v Barceloně tisíce katalánských separatistů.

Stoupenci nezávislosti si stěžují, že jejich bohatý region, produkující pětinu španělského národního bohatství, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

SDÍLET
sinfin.digital