ZAHRANIČNÍ TISK: Placené volno pro učitele, vražda taxikáře a potíže při odhalování rakoviny prsu

Info.cz

04. 05. 2018 • 11:00

Problémy ve školství neřeší jen Česko. Ve Velké Británii ročně odchází vykonávat jinou práci desetitisíce učitelů. Londýnská vláda proto nyní přemýšlí, jak povolání zatraktivnit. Jednou z navrhovaných možností je roční placené volno, které by kantoři mohli využít k sebevzdělávání. O čem dalším dnes píše světový tisk?

The Times

The Times

Britský deník The Times informuje o nápadu britské vlády, která chce zavést roční placené volno pro učitele. Využít by ho mohli k sebevzdělávání. Kabinet si slibuje, že to zatraktivní učitelskou profesi, aby mohla lépe konkurovat jiným odvětvím. Ze školství totiž odchází stále více lidí. Zatímco v roce 2011 odešlo 22 260 učitelů, o pět let později to bylo již necelých 35 tisíc kantorů. 

Corriere della Sera

Corriere della Sera

Italský list Corriere della Sera si všímá rozdílů mezi cenami jídel v italských nemocnicích. Zatímco v jedné stojí menu 7 eur, v jiné se blíží k 18. Obě zařízení jsou přitom od sebe vzdálené méně než dvacet kilometrů vzdušnou čarou. Problém, který způsobují rozdílné ceny vody a plynu v jednotlivých oblastech, se nedaří řešit dlouhodobě. Italští politici se o to neúspěšně snaží už od 70. let minulého století. Nesrovnalosti v cenách chce nyní řešit i národní protikorupční autorita Raffaele Cantone.

South China Morning Post

South China Morning Post

Čínský deník South China Morning Post informuje o nové platformě předních bankovních úředníků, finančních regulátorů a šéfů ekonomik, která má pomoci adaptovat se finančnímu světu na nástup nových technologií. Aliance se poprvé sejde 9. května v Hongkongu, pozvání přijali guvernéři centrálních bank z deseti asijských zemí. Platforma by měla také zajistit regulátorům lepší postavení v době decentralizovaných finančních platforem.

The Star

The Star

Jihoafrický list The Star se na titulní straně věnuje brutální vraždě taxikáře společnosti Taxify, která ve středu otřásla Johannesburgem. Řidič zmizel ve středu během své služby, o den později našli jeho tělo v místní márnici se dvěma střelnými ranami v hlavě. Není to první pracovník Taxify, který tragicky zahynul. Podobná vražda se odehrála již v březnu v Pretorii.  

Daily Mail

Daily Mail

Britský bulvární deník Daily Mail řeší kauzu kolem odhalených problémů v programu na odhalování rakoviny prsu. Varování, že něco není v pořádku, měly veřejné orgány dostat již loni, přesto nezasáhly s odůvodněním, že jde o lokální problém. V důsledku toho nebylo na mamograf pozváno asi 450 tisíc žen. Nyní se 270 z nich obává, že kvůli selhání systému zemře.

SDÍLET