Zamilovanost Francouzů opadla. Brigitte první dámou nebude a Macron ztrácí na popularitě

Info.cz, adk

08. 08. 2017 • 22:56

Manželka francouzského prezidenta Emmanuela nedostane oficiální statut první dámy. Šéf Elysejského paláce tak upustil od plánovaných změn, které měly nově znamenat, že jeho žena bude placena ze státního rozpočtu. Petici, která návrh odmítala, podepsalo v posledních dnech více než 275 tisíc Francouzů.

Macron v předvolební kampani slíbil větší transparentnost ohledně pozice prezidentovy manželky. Navrhl zřídit pozici oficiální první dámy a zákonem stanovit její roli a přidělit jí kancelář. Na rozdíl od jiných zemí, například Česka, Francie takový post dosud nemá.

Podobně jako její předchůdkyně však Macronova manželka Brigitte zmíněnými výhodami disponuje. Nově by ale měla vlastní rozpočet financovaný z veřejných peněz. Nyní ji platí z přidělených financí Elysejský palác. Ročně dostává 5 až 7 milionů eur (cca 130 až 190 milionů korun).

Proti Macronovu plánu se však postavila veřejnost. Petici podepsalo více než 275 tisíc odpůrců. Nelíbí se jim, že by měli prezidentovu manželku platit ze svých daní. Nesouhlasí ani s argumentem, že návrh odstraňuje dosavadní pokrytectví. Naopak za pokrytce označují Macrona. Prosadil totiž zákon zakazující poslancům zaměstnávat rodinné příslušníky.

Už nyní je zřejmé, že na původní návrh nedojde. Mluvčí vlády Christophe Castaner sedělil, že ústava se kvůli první dámě měnit nebude a Macronová finanční odměnu nedostane. Vláda ale odmítá, že by za ústupkem byla zmíněná petice. Odvolává se na závěry expertní skupiny, kterou prezident zřídil.

Roli první dámy má nově upravit zvláštní dokument, který vláda představí v nejbližších dnech. „Nová pozice bude neplacená a nebude vyžadovat žádnou ústavní změnu, pouze vypracujeme ‚chartu transparentnosti‘. Spíše než politická bude její role veřejná,“ prohlásil Macron.

Jeho žena Brigitte neplní listy novin poprvé. Rušno kolem ní bylo i v kampani. Pozornost přitahuje hlavně věkový rozdíl mezi ní a prezidentem. Ten je o 24 let mladší než jeho manželka.

Macron se po euforii, která provázela jeho zvolení, potýká s rapidním pádem popularity. Zatímco jeho předchůdci měli ve stejné době v průzkumech více než 50procentní podporu, za ním nyní stojí jen 36 procent Francouzů.

SDÍLET