Západní firmy už se polepšily, kvalita potravin se začíná vyrovnávat, věří slovenská ministryně

Výrobci potravin a drogerie ze západní Evropy začínají měnit složení výrobků, které dodávají na Slovensko. Portálu tablet.tv to řekla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Bratislava v poslední době opakovaně kritizovala dvojí kvalitu zboží, tuto praxi za nepřípustnou v EU v dnešním projevu v europarlamentu označil také předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker.

„Chceme dosáhnout toho, aby výrobce dodával na evropský trh stejné potraviny. Už máme první příklady značkových piškotů nebo keksů. I drogistické zboží začíná být podobné, jaké se prodává v Rakousku," uvedla Matečná.

Češi musí mít v čokoládě stejně kakaa jako každý jiný v EU, prohlásil Juncker

Některé firmy podle ministryně přistoupily k tomu, že nepoužívají stejný obal pro zboží s odlišným složením. „Firmy jsme motivovali k tomu, že když jde o stejný obal, obsah by měl mít stejný, anebo když je obsah rozdílný, ať je rozdílný také obal," řekla Matečná.

Slovensko již dříve provedlo analýzu zkoumaných potravin stejné značky, které se prodávají na Slovensku a v západní Evropě. „Až u 50 procent potravin jsme našli velké rozdíly. To byly rozdíly v obsahu přírodních surovin a aditiv. Ty (potraviny), co se prodávají směrem na západ od našich hranic, jsou podstatně kvalitnější. Mají méně umělých barviv a méně přidaných syntetických aditiv," uvedla slovenská ministryně.

Rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají ve stejném obalu, prokázala také studie zadaná českým ministerstvem zemědělství. Slovenský premiér Robert Fico po společném jednání české a slovenské vlády začátkem září řekl, že obě země budou iniciovat svolání summitu, na kterém by se v říjnu v Bratislavě debatovalo o dvojí kvalitě potravin, ale i dalšího zboží na evropském trhu. Fico v červenci otevřel téma dvojí kvality potravin při jednáních s předsedou EK Junckerem, který o tomto problému hovořil i ve svém dnešním projevu v Evropském parlamentu.

SDÍLET
sinfin.digital