Zázrak v italských horách: V hotelu pod lavinou našli dvě děti a dalších devět živých lidí

Michaela Kratochvílová

Když už se pomalu všichni vzdávali poslední naděje, přišly z italského hotelu zavaleného po středečním zemětřesení lavinou povzbudivé novinky. Záchranářským týmům se po dvou dnech pátrání podařilo najít jedenáct lidí včetně dvou dětí, kteří tragédii přežili. Po 42 hodinách pod sněhovou masou je vrtulníky začaly přepravovat do nemocnice.

V troskách hotelu Rigopiano ve středoitalském regionu Abruzzo, který ve středu po sérii zemětřesení zavalila lavina, nalezli v pátek dopoledne záchranáři jedenáct živých lidí, včetně dvou dětí. Zatím s nimi komunikují a snaží se k nim prokopat cestu. Na místo zamířilo pět vrtulníků, které zraněné převážejí do nemocnice v Pescaře. Tam míří i jejich příbuzní.

Obama končí. Koho zklamal?

Itálie už přitom přestávala doufat a pomalu se loučila s nadějí, že by se horské službě podařilo nalézt ve zmrzlých sutinách živé lidi. „Byl to strašný pohled, šokující. V celém životě jsem neviděl nic podobného. Obávám se, že šance, že nalezneme někoho živého, je jen symbolická,“ popisoval italskému Vanity Fair ještě v pátek ráno situaci na místě člen záchranného týmu Cristian Labanti, který byl u hotelu mezi prvními.

Smutek dříve zasáhl i sociální sítě, které byly plné projevů soustrasti. Před objevem přeživších se zoufalí lidé pokoušeli hledat útěchu v maličkostech. Svět tak oblétly fotografie hotelových psů Lupa a Nuvoly, kteří dokázali vyváznout.

Kromě přeživších vyprostili záchranáři v průběhu dva dny trvajících prací také tři těla obětí. Odborníci se shodují, že povětrnostní podmínky jsou nadále obtížné. Teploty sice vystoupily nad nulu, to ale sníh dělá těžký a další postup to komplikuje. „Psi často zachytí pachovou stopu, ale pak musíme kopat 4,5 metrů hluboko,“ popisoval dřív situaci šéf záchranářů pro agentur ANSA.

SDÍLET
sinfin.digital