Centrální banky zelenají. „Dostávají se na tenký led,“ varuje viceguvernér ČNB Mora

Přílišný důraz na „zelené“ centrální bankovnictví ohrožuje nezávislost centrálních bank a dostává je na tenký led, pronesl v nedávném rozhovoru České národní banky její viceguvernér Marek Mora. Jsou to slova, ke kterým stojí za to se vrátit. Už jen proto, že právě tímto směrem se ubírá politika Evropské centrální banky.  

Ještě nikdy ve své historii se lidstvo tak moc nesoustředilo na boj s klimatickou změnou. Státy i nadnárodní celky v posledních letech podepisují závazky uhlíkové neutrality a společnému cíli podmiňují své politiky, strukturu hospodářství i průmyslu. Evropská unie míří k uhlíkové neutralitě k roku 2050, Čína si dala tento závazek o deset let později. K boji proti změnám klimatu se kromě politiků a výkonných orgánů přidávají i některé centrální banky; namátkou ta evropská (ECB). Jak ale v nedávném rozhovoru ČNB poznamenal její viceguvernér Marek Mora, přílišný důraz na zelené centrální bankovnictví může centrální banky dostat „na příliš tenký led“ a „zpochybnit jejich legitimitu“. 

„Je problém, pokud začneme používat finanční regulaci pro dosahování cílů klimatické změny. Ve chvíli, kdy bychom například začali zvýhodňovat projekty, které přispívají k boji s klimatickou změnou tím, že snížíme kapitálové požadavky bankám, které tyto cíle financují – nebo jim naopak znevýhodníme kapitál a zakážeme jim podporovat činnost, která není udržitelná – můžeme způsobit více problémů než jich vyřešit,“ uvedl v rozhovoru Mora.

sinfin.digital