Zelené kladivo na inflaci: Čeká Ameriku na její cestě k bezuhlíkové ekonomice úspěch, nebo krach?

Celé to trochu připomínalo závěrečnou scénu z kultovního amerického westernu „Bledý jezdec“ (The Pale Rider). Hlavní hrdina stojí osamocen u vjezdu do malého blátivého městečka uprostřed divoké přírody a s odhodlaným výrazem ve tváři vrhá nemilosrdný pohled na skupinku nepřátelsky naladěných pistolníků na druhém konci ulice. Ač značně přečíslen, nehodlá se vzdát a všemožnými úskoky se snaží vyhnout palbě svých soků. Osud jeho milovaných zlatokopů z nedalekého údolí je mu milejší než vlastní život. Zde však hollywoodská romantika končí a začíná drsná realita americké domácí politiky.

V našem případě totiž daným mužem nebyl kazatel s ostře řezanými rysy Clinta Eastwooda, nýbrž enfant terrible Demokratické strany a zároveň senátor za Západní Virginii Joe Manchin, jenž se nepostavil podplaceným pistolníkům, ale přesile své vlastní partaje, když dlouhé měsíce odmítal přidat svůj podpis pod přelomový plán prezidenta Bidena na přestavbu americké ekonomiky a zahájení její zelené transformace (tzv. Build Back Better).

Tím si vysloužil nejenom pochvalné komentáře od řady obyvatel domovské Západní Virginie, jež je srdcem uhelné těžby v Appalačském pohoří, ale i rozsáhlou pozornost celostátních médií a rovněž kritiku z řad ekologických aktivistů. Ti halasně poukazovali na fakt, že Manchin není ani tak odvážným bojovníkem za práva horníků a lidí pracujících v energetickém průmyslu, jako spíše chodící reklamou na učebnicový střet zájmu ve federální politice – jeho příjmy z rodinného byznysu, jenž se zaměřuje na obchodování s uhlím, totiž měly dlouhodobě násobně převyšovat jeho senátorský plat.

Manchin, který sám sebe označuje za konzervativního demokrata, má totiž za sebou dlouhou historii hlasování proti většině snah o potlačení tradičního průmyslu a jeho uhelné energetické základny na úkor zelených technologií. Nejinak tomu bylo i tentokrát, což v situaci, kdy je od posledních voleb federální Senát rozdělen dle stranických linií přesně na polovinu a republikáni jako jeden muž Bidenovy návrhy na ozelenění ekonomiky rovněž odmítají, vytvářelo pat. Ten měl přitom dle řady komentátorů ohrožovat nejenom volební výsledek demokratů v podzimních volbách do Kongresu, ale i dále snížit již tak silně skomírající oblibu prezidenta Bidena, který si protlačení zeleného balíčku vytknul jako svoji prioritu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co vše obsahuje přijatá legislativa?
  • A proč ji zelení aktivisté oslavují jako zlomový okamžik, zatímco republikáni varují před rozvratem amerického hospodářství?
sinfin.digital