Země, kde jsou lidská práva vtip, slibuje změny. Saúdský korunní princ zavelel k obratu na „umírněný islám“

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salman (MBS) slibuje své zemi velké změny. Snad nejpopulárnější politik Saúdské Arábie překvapivě přislíbil, že se monarchie vzdá své uzavřenosti a nesmlouvavosti a že se prý již brzy opět stane tím, čím vždy byla: „Vrátíme se k tomu, že budeme otevřeným umírněným islámským státem,“ uvedl v úterý MBS. Co přesně to má znamenat pro zemi, kde ženy ani nesmějí za volant, je ve hvězdách.

Princův nejnovější výrok je zatím nejostřejší kritikou z úst člena královské rodiny adresovanou ultrakonzervativním kruhům v Saúdské Arábii. Rovněž nastínil, že se Saúdská Arábie plánuje rázně vypořádat s extremistickými tendencemi v zemi. „Nestrávíme dalších 30 let našich životů ústupky vůči extremistickým nápadům, ale okamžitě tyto ideologie zničíme,“ uvedl podle serveru Independent MBS, zjevně si vědom nelichotivé pověsti Saúdské Arábie ohledně jejích vazeb na teroristické skupiny.

Z příběhů moderního otroctví mrazí: Říkali nám čubky, na služky jsou slevové akce a čeká je týrání

Třiadvacetiletý Mohamed bin Salman je hlavní tváří reformních tendencí v Saúdské Arábii. Korunní princ, který je současně i ministrem obrany, hlavou královského soudu a předsedou výboru pro ekonomické a rozvojové záležitosti, je současně i tvůrcem takzvané vize 2030.

V rámci ní se snaží alespoň částečně zbavit závislosti na ropě a zmodernizovat ekonomiku země, alespoň částečně přispět k rozvoji lidských práv, více se otevřít turismu a stát se hlavním obchodním centrem propojujícím tři kontinenty.

Součástí snahy korunního prince o reformní kroky je i nařízení, podle kterého budou mít ženy od příštího roku dovoleno řídit automobil.

Topolánek a Paroubek exkluzivně: ANO hledá partnery pro hru na zbabělce, ČSSD drtí kmotři

Jeho kritici nicméně upozorňují, že jako ministr obrany zastával v zahraniční politice země velmi nekompromisní postoje. Byl údajně hlavním hlasem, který prosadil totální blokádu Kataru, přispěl ke stigmatizaci Íránu jako hlavního nepřítele země a byl to on, kdo nařídil zformování koalice, která krvavě zasáhla do jemenské občanské války.

Země nadále čelí kritice ochránců lidských práv. Loni ji výbor OSN zabývající se ochranou práv dětí vyzval, aby přestala diskriminovat dívky a zrušila zákony, jež umožňují trestat děti kamenováním, amputacemi, bičováním a popravou. Výbor také poukázal na shovívavost, s jakou jsou v Saúdské Arábii posuzovány sexuální zločiny spáchané na dětech. Zástupce Saúdské Arábie před Výborem pro práva dítěte (CRC) Bandar bin Muhammada Ajbán řekl, že islámský zákon šaría stojí nade všemi jinými zákony a dohodami, tedy i nad Úmluvou o právech dítěte. Království se ale podle něj snaží děti chránit.

SDÍLET
sinfin.digital