Zemětřesení v Saúdské Arábii: Kvůli zatýkání v královské rodině padly akcie, vládne tam zmatek

Akciový trh v Rijádu dnes oslabil, nejvíce ztrácela investiční společnost Kingdom Holding prince Valída bin Talála. Trh tím reagoval na protikorupční razii, po které bylo v sobotu zatčeno 11 princů a současní i bývalí ministři. Mezi zadrženými je právě i princ Valíd bin Talál, miliardář a světoznámý investor s podíly v mnoha společnostech v západním světě.

Hlavní index burzy v Rijádu Tadawul v prvních minutách po začátku obchodování ztrácel až 2,3 procenta, než se zotavil a ztrátu zmírnil asi na půl procenta. Pohyboval se tak blízko 6925 bodů. Akcie s poklesem kurzu převážily nad ziskovými akciemi v poměru 155 k 15. Investiční společnost Kingdom Holding odepisovala až 9,9 procenta. Panickému výprodeji ale burza unikla, ceny některých blue chips, tedy nejkvalitnějších akcií na trhu, se příliš nezměnily.

Slova, která budí nenávist. Alláhu akbar používají muslimové běžně, s džihádem nesouvisí

Televize Al-Arabíja uvedla, že korunní princ Muhammad bin Salmán založil nový protikorupční výbor, který razii inicioval. Vedle 11 princů byli zadrženi čtyři současní ministři a desítky ministrů minulých vlád, spolu s nimi i několik prominentních podnikatelů. Zátah podle analytiků posiluje mocenské postavení korunního prince.

Pokles kurzů akcií souvisí s obavami, že zadržení podnikatelé budou teď nuceni odprodat podíly v některých firmách, což by mohlo způsobit prodejní tlak, a tedy další pokles kurzu. Také lze očekávat, že klesne objem nových investic na trhu. Místní investoři by ale upevnění moci korunního prince mohli přivítat, protože by tím do budoucna mohla klesnout nejistota. Rychleji by se pak mohly pohnout i plánované ekonomické reformy, včetně privatizace a nových rozvojových projektů.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že rozhodnutí založit protikorupční výbor a zadržet prominentní osoby zvyšuje v království důvěru v právní stát. Zachová také příznivé investiční klima, které země před ekonomickými změnami potřebuje.

Burzy v dalších blízkovýchodních zemích rovněž oslabovaly. Hlavní index burzy v Dubaji odepisoval 0,9 procenta, zatímco burza v Kataru ztrácela 0,6 procenta.

SDÍLET
sinfin.digital