Život s větrem v zádech. Hurikánům se na Floridě přizpůsobuje všechno, měnily i dopravu

Hurikány jsou běžnou součástí života na Floridě. Místní se s nimi v průběhu let naučili žít. Silný vítr doprovázený záplavami dokázal měnit nejen jejich chování ale také ráz krajiny a způsob, jakým si místní staví obydlí. Přesto je pro ně extrémní počasí znovu výzvou – hurikán Irma se blíží, vynutil si masivní evakuaci a hrozí rozsáhlou katastrofou.

Souostroví Florida Keys tvoří asi 1700 různých ostrovů. Jižněji už se na Floridě nepodíváte. Se zbytkem státu ho spojuje asi 180 kilometrů dlouhá silnice číslo 1, neboli také Overseas Highway. Nebylo tomu tak vždy a do dopravní obslužnosti místa výrazně promluvily právě hurikány.

Irma USA zdevastuje, čas k evakuaci vypršel. Trojice hurikánů je bezprecedentní hrozbou

Plány na Overseas Highway měli místní už ve 20. letech minulého století. Do té doby hrála hlavní roli železnice nazvaná Florida East Coast Railway. Ti, kteří upřednostňovali automobil, ale v roce 1921 vymysleli plán na modernější dopravní spojení.

Když o 14 let později, na přelomu srpna a září udeřil tzv. Labour Day hurricane, stala se dostavba náhle prioritou. Dosud třetí nejintenzivnější hurikán v Atlantiku, železnici zničil natolik, že bylo nemožné zaplatit její obnovu. Další více než dva roky se tak obyvatelé Florida Keys přepravovali jen letecky nebo lodí. Silnici tu otevřeli v březnu 1938.

Dům na nohách

Hurikány ale Floridu bičovat nepřestaly a zasahovaly nejen do dopravních staveb. Přizpůsobit se jim musely i domy. Ačkoli stále dost lidí má nestabilní domek v blízkosti silnice, populární jsou vyvýšené domy, které stojí na nohách vysoko nad povrchem země. Ty lépe odolají náporu větru a vody, která by je v případě silného hurikánu mohla vyplavit.

EXKLUZIVNĚ: Liglass měl 800 milionů zaplatit už v srpnu. Peníze nepřišly a šéf firmy mlčí

Otázkou je, jak velké škody napáchá hurikán Irma, který má být intenzivnější než ty, na které jsou obyvatelé Floridy zvyklí. Irma se přes Atlantik pohybovala rychlostí atakující 300 kilometrů za hodinu. Obavy z ní má například Miami proslulé svými mrakodrapy.

I jejich stavbu zkušenosti s přírodou ovlivnily. Projektanti je osázeli pevnými skly, která dokážou odolat větru o rychlosti až 280 kilometrů za hodinu. Čtvrť Downtown Miami se ale stále staví a developeři mají strach i o techniku. „Jeřáby jsou navrženy tak, aby odolaly větru o síle kolem 230 kilometrů za hodinu, ne hurikánu páté kategorie,“ varuje Maurice Pons, zástupce ředitele stavebního odboru města.

Evakuace, Instagram a aligátoři

Úřady na Floridě pamatovaly nejen na bezpečnost obydlí, ale i samotných lidí. Podél silnic najdete značky, které označují evakuační cesty. Značení má usnadnit lidem orientaci v hektických časech, jaké mnozí zažívali právě v tomto týdnu. Podobné značky nejsou jen ne Floridě, ale i v dalších amerických státech, které hurikány trápí.

Poslanci navrhli speciál pro vyšetřování státních zástupců. Nekoncepční nesmysl, oponují žalobci

Informovanost o hurikánu je opravdu velká. Úřady využívají všechny dostupné kanály. O příchodu živlu i místech, kam se před ním ukrýt informují televize, internetové servery, ale rady a tipy se dočtete například i na sociálních sítích. Miami dávalo lidem vědět třeba prostřednictvím populárních Instagram Stories.

Spolu s tím probíhá i organizovaná evakuace do záchytných center. Místní vláda se tak snaží pomoci lidem, kteří se nemohou z ohrožené oblasti dostat svépomocí.

Šéf sudetských Němců účtuje s Klausem. Vracíte se k nacionalistickým omylům, vzkázal mu za podporu AfD

Odchodem hurikánu však trable obyvatel Floridy neskončí. Naopak. Začnou měsíce tvrdých oprav škod, které Irma zřejmě napáchá. V tuhle chvíli si zároveň musíte dávat pozor i na místní faunu. Po hurikánech se na silnice a zahrady dostávají nebezpeční aligátoři nebo krajty. Ty nemají v místním prostředí přirozenou konkurenci a přemnožily se. Každoročně se tu tak pořádají akce na jejich odchyt a úspěšní lovci se mohou dočkat i finanční odměny.

SDÍLET
sinfin.digital