Život týdny po hurikánu: Ostrov Dominika skončil, říkají zoufalí obyvatelé

Nikola Žbirková, niž

Hurikán Maria v září zpustošil Karibik. Během několika dní za sebou zanechal obrovské škody a vyžádal si i několik lidských životů. Jednou z postižených oblastí byl ostrovní stát Dominika, který byl před přírodní katastrofou takřka tropickým rájem. A jak vypadá dnes? Pohled je to velmi smutný…

V pondělí 18. září v noci se na ostrov Dominika přesunul hurikán Maria, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Prudký déšť a silný vítr trhaly střechy domů, rozbíjely zdi, vyvracely stromy a ničily silnice. Lidé zůstali bez elektřiny a o střechu nad hlavou přišel třeba i samotný premiér ostrova Roosevelt Skerrit.

Během několika hodin se z ostrova, který se jinak pyšní desítkami vodopádů, deštnými pralesy, devíti aktivními sopkami a 365 řekami, stala zpustošená oblast. Z katastrofy se vzpamatovává dodnes a jeho obnova je velmi pomalá. Podle OSN žije přibližně 3 000 místních obyvatel v přístřešcích, zbytek zůstal s příbuznými a přáteli. Situaci popisuje například web The Guardian.

V Černém moři se potopila nákladní loď s celou posádkou. Vysílala tísňový signál, záchranáři zatím nikoho nenašli

„Děti jsou zděšené, že se hurikán vrátí. My všichni jsme. Všichni jsou stále v šoku,“ uvedla pro Guardian Guadiosa Ytac (49), která odjela z Londýna do Karibiku před více než deseti lety. Hurikán jí sebral střechu nad hlavou, vysklil okna a rozrazil dveře, takže po celém domě měla spoustu špíny, betonu a rozbitého skla. Přesto se považuje za jednu z těch šťastných. Její 80letá sousedka se stále pohřešuje, pravděpodobně je mrtvá.

„Všechno šlo po hurikánu velmi těžce. Neměli jsme nic. Každý den šel můj syn do zálivu, doufal, že dostane nějaké jídlo a lahev vody. Stál tam od rána do noci a sledoval, jak sousedé shromažďují krabice dodané jejich příbuznými na rybářských člunech z Guadeloupe a Martiniku. Ale každý den byl pro nás zklamání... Neměli jsme tam nikoho, kdo by nám pomohl,“ svěřila se Guadiosa Ytac.

V centru Prahy by mohl platit úplný zákaz alkoholu na veřejnosti. Problém bude i otevřená láhev

Během posledních pár týdnů však do přístavu jezdí charitativní organizace, která místním vozí sušenky, hovězí maso, ubrousky a další věci. Podle Ytac však obyvatelům stále nejvíce schází tak základní věc, jako je voda. „Máme barel, který shromažďuje dešťovou vodu, ale za pár dní je vyschlý a prostě nestačí,“ vysvětluje Ytac.

Neoficiální odhady naznačují, že pětina obyvatelstva od září z ostrova utekla. Provozovatelé trajektů totiž oznámili, že roste počet cestujících, kteří volí jednosměrné jízdenky. Téměř vše na ostrově vyžaduje opravy, na které však lidé nemají peníze. Spousta dětí nemůže ani chodit do školy, protože školní budovy byly zničeny. Podle pravidel stanovených Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je navíc ostrov považován za příliš bohatý, než aby mohl získat nějakou finanční podporu. „Vypadá to, že Dominika skončila,“ uzavřela Ytac.

SDÍLET
sinfin.digital