Zkáza po hurikánu Harvey: Počet obětí se vyšplhal na třicet, přeživší ohrožuje cholera i žloutenka

vkr

Záplavy ve čtvrtém největším městě USA sice ještě nedosáhly vrcholu, ale již nyní je jasné, že za sebou zanechají škody za desítky miliard dolarů. Co je však podstatnější, jsou obavy o zdraví obyvatel. Město proměněné v jedno velké jezero totiž může čelit chorobám jako je cholera či žloutenka; přemnožení komárů pak nahrává zvýšenému výskytu nakaz virem Zika a žlutou zimnicí. Počet mrtvých mezitím stoupl nejméně na třicet. S odkazem na místní zdroje z Texasu to napsal The New York Times. Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých. 

„Záplavová voda může obsahovat bakterie, různé viry a houby. A cokoliv z toho může u lidí způsobovat nemoci,“ vysvětluje Robert Glatter, lékař z newyorské nemocnice Lenox Hill Hospital. Obavy odborníků se nyní soustředí především na choleru, vysoce nakažlivou bakterii, která způsobuje silný průjem. Přestože se jedná o nemoc, která je spíše spojována s rozvojovými zeměmi, podle Glattera by její rozšíření v Houstonu nebylo nemožné. „Je určitě možné, že se objeví tento typ infekce, zejména pokud budou dodávky vody kontaminované,“ tvrdí lékař.

Trumpovi přiletěli na návštěvu zaplaveného Texasu. Melania pobouřila vysokými podpatky

Další nemoci, jejichž šíření se odborníci v Houstonu obávají, jsou žloutenka typu A, tyfová horečka a leptospiróza.

Dalším nebezpečím je i možnost přenosu viru Zika či žluté zimnice. Kapsy stojaté vody, které v Houstonu zůstanou po odeznění záplav, totiž budou magnetem pro komáry, kteří zmíněné nemoci přenášejí. Nemoci přenášené komáry přitom často propukají s jakýmsi zpožděním. Krátce po živelné události může být riziko přenosů nemocí paradoxně menší, protože proudící voda často zahubí mnoho líhní komárů.

„Nicméně s tím, jak voda ustupuje, tak zůstanou jen vodní kapsy a lokálně zatopená území, která jsou pro množení komárů vhodná,“ tvrdí Peter Hotez, děkan Národní školy tropické medicíny v Texasu. Komáři prvně jmenovaného rodu přenášejí západonilskou horečku, rod Aedes pak přenáší vir Zikla, horečku dengue nebo žlutou zimnici.

Islámští teroristé nás honí po ulicích jak zajíce, EU paralyzuje korektnost, říká velvyslanec Kmoníček

Povodně v Houstonu však odhalily i jiné problémy. Mnozí lidé totiž nyní spílají prezidentu Donaldu Trumpovi za jeho omezování americké environmentální politiky. Jen deset dní předtím, než Harvey udeřil, totiž Trump podepsal exekutivní příkaz, podle kterého nemusejí nové stavby splňovat vysoké protipovodňové normy. „To, co se nyní stane je, že utratíme desítky miliard dolarů na to, abychom znovu vybudovali Houston takový, jaký byl před povodněmi, a poté počkáme na další potopu,“ komentoval situaci vodohospodářský analytik Rob Moore.

Specifický problém v Texasu je i masivní likvidace mokřad a rašelinišť v oblasti. Právě mokřady jsou však účinným prostředkem k zadržování vody v době povodní. Podle vědců úbytek mokřadů znamená, že země v regionu dokáže zadržet o 15 miliard litrů dešťové vody méně. To je sice jen malá část toho, co s sebou přinesl hurikán Harvey, nicméně znamenalo by to alespoň malou úlevu.

Situace se však nejspíše ještě zhorší. Prezident Trump na začátku svého volebního období oznámil, že plánuje zrušit zvláštní ochranu mnoha dalších mokřad tak, aby ustoupila ekonomickému růstu. Tedy alespoň do dalšího hurikánu a následných povodní.

SDÍLET
sinfin.digital