Žluté vesty poprvé spojily síly s odboráři. Do ulic vyšly desítky tisíc Francouzů

ČTK, luš, jj

05. 02. 2019 • 17:21

Desítky až stovky tisíc lidí demonstrovaly po celé Francii, hlavně na výzvu odborové ústředny CGT. K odborářské akci se poprvé přidali i aktivisté hnutí takzvaných žlutých vest, kteří až dosud hleděli na odbory s nedůvěrou, napsala agentura AFP. V průvodech zněly požadavky na zvýšení mezd a daňovou spravedlnost, odpor ke středoškolské reformě či ke zvýšení školného pro zahraniční studenty.

Podle odborářů se protestů po celé Francii zúčastnilo 300 000 lidí. Ministerstvo vnitra napočítalo přes 137 000 demonstrantů. Jen v hlavním městě se protestu podle CGT zúčastnilo 30 000 lidí, úřady ale hovoří o 18 000 a odborníci najatí skupinou médií včetně AFP o 14 000. Protest se obešel v hlavním městě bez větších problémů. Jen na Náměstí Svornosti policie použila proti výtržníkům několikrát slzný plyn.

V Marseille podle policie demonstrovalo 5200 lidí. Výrazně převládali odboráři, „žluté vesty“ byly vidět uprostřed průvodu.

„Naše požadavky jsou shodné. Je třeba být spolu,“ uvedla penzistka Brigitte, která podle svých slov pobírá penzi ve výši 680 eur (asi 17 500 Kč). Přidala se k „žlutým vestám“, ale tvrdí, že „nastala chvíle, kdy se všechny boje musí spojit, protože bez sblížení stran a odborů nedosáhneme ničeho“.

V Lyonu podle policejního odhadu bylo mezi 4300 demonstranty asi 500 „žlutých vest“. „Jsou to už tři měsíce, co demonstrujeme, a je třeba se posunout dál, a tak jsme udělali tento krok: odbory nás vyzvaly, tak jsme tady. Uvidíme, zda (odboráři) odpoví, až je zavoláme,“ prohlásil podle AFP Fabrice, jeden z aktivistů.

Demonstrace narušily dopravu na kruhových objezdech a silnicích v Normandii a také v departementu Gard na jihu země, což jsou regiony, kde je hnutí tzv. žlutých vest od svého vzniku velmi silné.

Ve Štrasburku vyšlo do průvodu okolo 1500 lidí, včetně několika desítek aktivistů skandujících: „Žluté vesty jsou v ulicích a v sobotu pokračujeme!“ Následovali odboráři s transparentem požadujícím zvýšení koupěschopnosti a obranu pracovních míst ve veřejné službě.

V dalších městech se také demonstrovalo. Policie se dopočítala asi 2500 lidí v Caen, 2200 v přístavu Le Havre, 2300 v Clermont-Ferrandu, 1300 v Tours, 500 v Rennes či několika stovek v Sète a Boulogne.

Univerzitu v Bordeaux zablokovali studenti. Stávkovala část zaměstnanců pařížského dopravního podniku RATP, železniční společnosti SNCF či rozhlasu Radio France. Podle ministerstva školství dnes stávkovalo pět procent učitelů a učitelek.

V Paříži, kde byla například uzavřena Eiffelova věž, se pochodu od radnice k Náměstí Svornosti zúčastnil i generální tajemník CGT Philippe Martinez. Agentuře AFP řekl, že má radost, že na demonstraci vidí „mnoho žlutých vest“. „Máme společné požadavky, jsou sociální,“ řekl Matinez, který přitom ještě v listopadu odmítal jakékoli spojení s žlutými vestami kvůli jejich výpadům proti daním a kvůli obavám z oživení krajní pravice. Po rozšíření požadavků protestního hnutí ale Martinez svůj postoj přehodnotil.

„Ze začátku byla vzájemná nedůvěra. Pomalu nastalo sblížení,“ řekla AFP Aurélie Trouvéová, mluvčí protiglobalizačního hnutí Attac (Sdružení pro zdanění finančních transakcí a pro občanskou akci), které se demonstrací rovněž zúčastnilo, podobně jako komunisté či krajně levicová strana Nepodrobená Francie a různé mládežnické spolky.

SDÍLET