Zmatky s katalánskou nezávislostí. Parlament ji deklaroval, „platit“ ale začne s odkladem

Lukáš Pospíšil, lup

11. 10. 2017 • 00:17

Katalánský parlament večer po klíčovém projevu tamního premiéra Puigdemonta schválil deklaraci nezávislosti. Dokument stvrdilo 72 ze 135 zákonodárců. Informovala o tom agentura AP a španělská média. Dokument nezávislost bezprostředně nestanovuje a obsahuje dovětek o odkladu jejího vyhlášení. Rozhodující krok musí udělat regionální vláda.

Krok poslanců na první pohled působí jako obrat o 180 stupňů. Katalánský premiér v ostře sledovaném podvečerním projevu v parlamentu totiž nezávislost navzdory očekávání nevyhlásil. Oznámil, že si region vydobyl právo na vlastní nezávislost a že vztahy s Madridem nefungují, ale zastavil se těsně před pomyslnou cílovou metou.

Puigdemont si poslancům řekl o mandát, aby mohl nezávislost vyhlásit později, zřejmě na příštím řádném zasedání katalánské vlády. Deklarace schválená posléze poslanci mu tento prostor dává a nechává vyhlášení na kabinetu. „Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost,“ píše se přesto v dokumentu s titulem „Deklarace zastupitelů Katalánska“. Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.

Katalánský premiér v projevu zmínil, že chce s Madridem ještě vyjednávat, nic ale nenasvědčuje tomu, že by centrální vláda, která se k požadavků na katalánskou nezávislost staví nanejvýš odmítavě, změnila názor a byla ochotná usednout k jednomu stolu.

Samotná těsná podpora deklarace odráží, jak rozpolcené jsou síly v samotném katalánském parlamentu. Na Puigdemonta z jedné strany tlačí centrální vláda s Bruselem za zády, která má v místním parlamentu své věrné. Z druhé strany volají po radikálním kroku krajně separatistické síly.

Levicová CUP si vynutila jednání s premiérem ještě těsně před jeho projevem, který se tak o hodinu zpozdil. „Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje," řekla naopak šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za "státní převrat".

Pro nezávislost se 1. října při zhruba 43procentní účasti vyslovilo v nestandardním referendu a navzdory hojné intervenci španělské policie podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

SDÍLET