Zmatky s katalánskou nezávislostí. Parlament ji deklaroval, „platit“ ale začne s odkladem

Katalánský parlament večer po klíčovém projevu tamního premiéra Puigdemonta schválil deklaraci nezávislosti. Dokument stvrdilo 72 ze 135 zákonodárců. Informovala o tom agentura AP a španělská média. Dokument nezávislost bezprostředně nestanovuje a obsahuje dovětek o odkladu jejího vyhlášení. Rozhodující krok musí udělat regionální vláda.

Krok poslanců na první pohled působí jako obrat o 180 stupňů. Katalánský premiér v ostře sledovaném podvečerním projevu v parlamentu totiž nezávislost navzdory očekávání nevyhlásil. Oznámil, že si region vydobyl právo na vlastní nezávislost a že vztahy s Madridem nefungují, ale zastavil se těsně před pomyslnou cílovou metou.

Zeman jednal v příkrém rozporu s naší politikou a neměl mandát, kritizuje Sobotka slova o Krymu

Puigdemont si poslancům řekl o mandát, aby mohl nezávislost vyhlásit později, zřejmě na příštím řádném zasedání katalánské vlády. Deklarace schválená posléze poslanci mu tento prostor dává a nechává vyhlášení na kabinetu. „Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost,“ píše se přesto v dokumentu s titulem „Deklarace zastupitelů Katalánska“. Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.

Katalánský premiér v projevu zmínil, že chce s Madridem ještě vyjednávat, nic ale nenasvědčuje tomu, že by centrální vláda, která se k požadavků na katalánskou nezávislost staví nanejvýš odmítavě, změnila názor a byla ochotná usednout k jednomu stolu.

Samotná těsná podpora deklarace odráží, jak rozpolcené jsou síly v samotném katalánském parlamentu. Na Puigdemonta z jedné strany tlačí centrální vláda s Bruselem za zády, která má v místním parlamentu své věrné. Z druhé strany volají po radikálním kroku krajně separatistické síly.

Levicová CUP si vynutila jednání s premiérem ještě těsně před jeho projevem, který se tak o hodinu zpozdil. „Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje," řekla naopak šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za "státní převrat".

Pro nezávislost se 1. října při zhruba 43procentní účasti vyslovilo v nestandardním referendu a navzdory hojné intervenci španělské policie podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital