Znásilnění prudce přibylo, bil na poplach horký kandidát na německého ministra vnitra. Těžce se seknul

V minulém týdnu vzbudila v Německu pozdvižení statistika bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU), podle níž v této spolkové zemi v prvním letošním pololetí prudce vzrostl počet znásilnění. Nyní se ukazuje, že jeho čísla neseděla. Opozice ho viní z toho, že chtěl takhle citlivé téma zneužít v kampani před nedělními parlamentními volbami.

Herrmann, který je horkým kandidátem na funkci celoněmeckého ministra vnitra, původně uvedl, že počet oznámených znásilnění v prvních šesti měsících roku stoupl oproti stejnému období loňska o téměř 50 procent ze 463 na 685. Zároveň konstatoval, že počet případů, v nichž jsou podezřelými žadatelé o azyl, uprchlíci před válkou nebo cizinci, kteří mohou dočasně v Německu zůstat, se zvýšil dokonce o 91 procent ze 66 na 126 případů.

Trump je choromyslný a draze zaplatí, vzkázal Kim. Kvůli výhrůžkám USA chce testovat vodíkovou bombu

Tento týden už ale bavorské ministerstvo vnitra, jehož šéfa tvrdě kritizoval i zdejší premiér Horst Seehofer, uvedlo jiná čísla. Počet znásilnění podle něj ve skutečnosti stoupl o 4,4 procenta ze 68 na 71. Migranti jsou podezřelí ze 17 těchto činů, zatímco loni v prvním půlroce z devíti. Původní číslo 685 se podle ministerstva vztahovalo vedle znásilnění také na trestný čin sexuálního nátlaku.

Celkový počet sexuálních deliktů stoupl o 18,5 procenta z 2942 na 3485. Na rozdíl od Herrmanna ale jeho resort připomněl, že se na konci loňského roku zpřísňovaly zákony. "Je tak logickým následkem, že změna zákona vede k více trestním oznámením," řekl k tomu serveru Spiegel Online odborník na trestní právo Henning Ernst Müller.

ODS a TOP 09 cupují komerční televize: podlézáte Babišovi a ovlivňujete předvolební boj

Herrmann se kvůli svým nepřesným výrokům stal terčem kritiky nejen ve vlastní straně, ale třeba i u opozičních Zelených a v médiích. "Jeho vystoupení bylo stejnou měrou ostudné jako politicky nebezpečné," konstatoval list Süddeutsche Zeitung. Ministrovi se podle deníku nesmí stát, že takto pomíchá čísla, zvláště u tak citlivého tématu a jen několik dní před volbami. Politika musí podle listu tento skutečný problém řešit racionálně a ne napomáhat šíření hysterie, což posiluje protiimigrační a protiislámskou Alternativu pro Německo (AfD).

SDÍLET
sinfin.digital