Zneužívání knězi, bití krucifixem do hlavy. Žena po desetiletích popsala život dětí ze sirotčince hrůzy

Theresa Tolmie-McGraneová neměla šťastné dětství. V šesti letech přišla do sirotčince Smyllum Park. Během pobytu musela snášet psychické, fyzické i sexuální zneužívání. Když BBC ve městě odhalila masový hrob s více než 400 těly, které podle reportérů patří právě místním sirotkům, rozhodla se o poměrech v zařízení promluvit.

„Zpočátku jsem to tam měla ráda. Myslela jsem si, že je tu spousta místa na hraní. Zanedlouho jsem přišla do herny a pozvracela se. Děti to chtěly uklidit, ale přišla sociální pracovnice. To bylo prvně, kdy mě zbili,“ vypráví BBC Tolmie-McGraneová.

„Jste Američan? Zastřelíme vás.“ Severokorejské děti se učí nenávidět USA a poslouchat Kima

V roce 1968, když do katolického sirotčince přišla, jí bylo pouhých šest let. Vypráví, jak zažila, že tu děti nejen bili, ale zavírali je do temných místností, nutili jíst vlastní zvratky či jim myli ústa mýdlem.

Když bylo dívce osm, zažila ještě jinou hrůzu. „Měla jsem brigádu, čistila jsem lavice v kostele. Přišel kněz a požádal mě, abych s ním šla do zvláštní místnosti a požádal mě, abych si sedla na jeho klín a osahávala ho. Snažil se mě osahávat, já se odtáhla,“ popisuje.

Když do místnosti vešla jedna z jeptišek, myslela si, že má vyhráno. Jenže místo, aby se pohoršovala nad činností kněze, vynadala dívce. Vzala jí za rameno, hodila přes pokoj a začala jí nadávat. Následující den Tolmie-McGraneová zjistila, že rameno je zlomené. To její utrpení ještě zhoršilo, jelikož ji potrestali za něco, co ji donutili dělat.

Terorismus páchá stále víc Afričanů. Islámský fanatismus ale hlavní důvod není, tvrdí odborníci

Následovaly roky soustavného zneužívání a ponižování. Dívka musela strpět například mlácení krucifixem do hlavy. S nástupem na střední školu se fyzické týrání změnilo na psychické. „Nikdy jsem nepotkala nikoho, kdo by chtěl takhle systematicky zničit jinou osobu. Díky bohu, že se jí to nepovedlo,“ praví.

V sedmnácti letech ústav opustila. Šla studovat na Univerzitu v Glasgow. Jiné děti takové štěstí neměly. BBC nedávno odhalila, že na hřbitově Sv. Marie v městečku Lanark existuje masový hrob, v němž pravděpodobně leží čtyři stovky sirotků, kteří tyranii ve Smyllum Parku nepřežili.

Bývalí zaměstnanci sirotčince se nechtěli k průběhu vyšetřování vyjadřovat. Neodpověděli ani na novinářské dotazy. V tiskovém prohlášení uvedli, že spolupracují s vyšetřovateli a zdůraznili ale, že naprosto odsuzují jakékoliv násilí. Omluvili se komukoliv, kdo během jejich péče utrpěl újmu.

Muslimští extremisté ho zbili do bezvědomí. Teď fandí gay a bývalý volič Zelených německé krajní pravici

Sirotčinec, který provozovala katolická církev, fungoval od roku 1864 a uzavřen byl až v roce 1981. Za více než sto let jím prošlo takřka dvanáct tisíc dětí.

SDÍLET
sinfin.digital