Zpravodaj Blesku u ukázek Trumpovy zdi. „Víc toho nepostaví,” míní místní

Osm bytelných bloků o výšce bezmála deset metrů vztyčili dělníci v posledních dnech na hranici s Mexikem nedaleko San Diega. Každý má jiné vlastnosti a brzy se má rozhodnout, který bude nejvíc vyhovovat záměrům amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit neprodyšnou zeď mezi USA a jeho jižním sousedem. U jejich stavby byl i zpravodaj Blesku.

Donald Trump si staví pomník. Zeď na hranici s Mexikem má zamezit přílivu nelegálních migrantů a drog do Spojených států. Ve skutečnosti je to zatím jen demonstrace síly ze strany amerického prezidenta. A novináři i obyvatelé žijící v bezprostřední blízkosti se shodují, že jsou to vyhozené peníze a že zeď stejně nikdy stát nebude.

Radikálové hledají po rozkladu Islámského státu nové útočiště. Volba padne na Afriku, tvrdí experti

„Prototypy se staví jen proto, aby Trump mohl říct, že něco udělal. Jediné, co udělá, je stavba těchto modelů. Možná sem přijede, udělá si fotku a řekne, že to dokázal. Ale nemyslím si, že by nějakou zeď postavil,“ uvedla na místě Maria Teresa Fernandez, lidskoprávní pracovnice, která už téměř 20 let dokumentuje dění kolem americko-mexického pohraničí. Na stavbu podle ní nejsou peníze ani vůle politiků.

Za posun od slov k činům označil Trump datum 26. září, kdy v oblasti Otay Mesa, asi půl hodiny cesty jihovýchodně od San Diega, začala stavba osmičky zmíněných vzorků. Reportér Blesku se na místo vypravil v polovině října v doprovodu americké pohraniční stráže (US Border Patrol).

Celý článek čtěte na webu Blesk.cz.

SDÍLET
sinfin.digital