Zprávy CIA o ruském zásahu do voleb jsou podle Trumpa směšné. Senátoři je ale chtějí prověřit

Závěry americké tajné služby CIA, že Rusko zasahovalo do prezidentských amerických voleb, jsou podle jejich vítěze Donalda Trump směšné. Jinak to ale vidí čtyři vlivní senátoři jak Republikánské, tak Demokratické strany. Ve společném prohlášení tvrdí, že by zprávy ohledně ruských zásahů do voleb měly každého Američana vyplašit. Žádají pečlivé prošetření celé záležitosti. 

Podle nich se musí Kongres závěry CIA zabývat, uvedl server Politico.

Senátoři Chuck Schumer, John McCain, Jack Reed a Lindsey Graham se shodli na tom, že musí strany spolupracovat a podezření řádně prošetřit. Měly by také přijít s řešením, aby se do budoucna kyberútokům předešlo. Podle nich je v sázce příliš mnoho. V záležitosti by se měli republikáni i demokraté spojit, porotože jde o národní bezpečnost. Podle nich vyšetřování nesmí být záležitostí jedné strany.

Sbližuje se Trump s Ruskem?

Prohlášení by mělo tlačit na další zástupce Republikánské strany. Jenže vyšetření kyberútoků na USA by mohl zkomplikovat fakt, že ministrem zahraničí chce Trump pravděpodobně jmenovat Rexe Tillersona, který udržuje úzké vazby s Vladimírem Putinem.

Trump už koneckonců "vysokou jistotu" amerických tajných služeb o ovlivňování voleb odmítl. Naopak pokračuje v prohlášeních, podle kterých je potřeba s Ruskem blíže spolupracovat a společně například bojovat proti Islámskému státu. 

CIA se domnívá, že ruští hackeři ukradli emaily Hillary Clintonové a poslali je serveru WikiLeaks. Tato aféra Clintonové uškodila. Vedou se dohady o tom, zda hackerské útoky měly „pouze" otřást americkou demokracií nebo měly opravdu zajistit výhru Donalda Trumpu. 

SDÍLET
sinfin.digital