Zuckerberg přistižený při lži: Cambridge Analytica nesmazala data uživatelů ani po volbách v USA

adk

08. 05. 2018 • 00:30

Nad výpovědí šéfa Facebooku před výbory amerického Kongresu se vznášejí pochybnosti. Mark Zuckerberg prohlásil, že Facebook nařídil společnosti Cambridge Analytica smazat data, která získala bez vědomí jeho uživatelů. Ačkoli Zuckerberg tvrdil, že mu datový šéf společnosti likvidaci informací potvrdil, nové dokumenty nasvědčují o opaku.

Facebook selhal v tlaku na společnost Cambridge Analytica, když ji nedonutil smazat modely osobností jednotlivých uživatelů, která využila především k lepšímu cílení kampaně před prezidentskými volbami v USA. Nasvědčují tomu uniklé e-maily, které má k dispozici britský list The Guardian.

Korespondence navíc vrhá stín pochybnosti na výpověď zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga před výbory amerického Kongresu. Zuckerberg v Senátu tvrdil, že Facebook nařídil firmě smazání dat, která získala bez vědomí uživatelů. Celkem mohlo jít až o 87 milionů lidí. „Datový šéf nám řekl, že to udělali,“ prohlásil majitel sociální sítě.

O den později navíc odpovídal na dotaz ve Sněmovně reprezentantů ohledně smazání závěrů, které z dat Cambridge Analytica vyvodila, tedy oněch osobnostních modelů. „V roce 2015, když jsme se o tom prvně dozvěděli, požadovali jsme po vývojáři aplikace a firmě, které data prodal, aby je smazali. Ujistili nás, že tak provedli,“ pravil Zuckerberg.

4926301:article:true:true:true

To však neodpovídá korespondenci, kterou Facebook vedl s Cambridge Analytica od prosince 2015. V ní sice skutečně tlačí na smazání dat, firma jej o něm ale neujistila. Napsala jen, že data nebyla dostatečně efektivní.

Že Cambridge Analytica data nesmazala, potvrdili Guardianu i její bývalí zaměstnanci. Ti prohlásili, že informace nebyly v centrální databázi, nýbrž uložené na skrytém místě na serveru. Přístup k nim měl jen úzký okruh osob, který věděl, kde je najít.

Skandál kolem firmy Cambridge Analytica propukl letos v březnu poté, co britská televizní stanice Channel 4 odhalila, jaké praktiky společnost využívá. Pomocí aplikace vyvinuté moldavským psychologem Aleksanderem Koganem získala data desítek milionů uživatelů Facebooku a vytvořila z nich jejich osobnostní profily. Díky nim mohla lépe zacílit kampaň před prezidentskými volbami v USA a pomoci Donaldu Trumpovi do Bílého domu. Volby ovlivňovala i v jiných státech, údajně také v Česku.

Cambridge Analytica minulý týden oznámila, že v důsledku aféry ztratila řadu zákazníků a ukončila svoji činnost. Kauza citelně zasáhla také Facebook. Ten se za kauzu omluvil a sbílil, že zavede taková opatření, která data jeho uživatelů ochrání.

SDÍLET