Zvrácený byznys: Úřady sebraly rodičům tisíce dětí a prodaly je do Evropy, matky držely za plotem

Až 11 tisíc dětí ze Srí Lanky bylo v 80. letech nelegálně prodáno na Západ. Některé z nich se narodily na takzvaných „dětských farmách“ a s falešnými doklady putovaly především do evropských rodin, které nemohly mít vlastní děti. Otřesné případy, kdy byly tisíce dětí odloučeny od biologických rodičů, srílanské úřady poprvé přiznaly v novém nizozemském dokumentu. Děti pocházející z ostrovního státu na jihu Indie nyní pátrají, kdo jsou vlastně jejich skuteční rodiče. Informovala o tom BBC.

Do adoptivních rodin v Nizozemsku se dostalo kolem čtyř tisíc srílanských dětí, další pak skončily v zemích, jako je Německo, Švédsko, Dánsko nebo Velká Británie. Některé z nich zřejmě pocházely z takzvaných „dětských farem“. Jedno z těchto nelegálních zařízení, kde bylo nalezeno 20 novorozenců, srílanské úřady odhalily v roce 1987. Ženy zde žily jako ve vězení, obklopené tři metry vysokým plotem.

Za záhadným zmizením dívky možná stojí Vatikán. Dosud se mluvilo o mafii nebo teroristech

Podle nizozemského dokumentu v některých případech na nelegálním prodeji dětí spolupracovaly také srílanské nemocnice. Příkladem je zdravotní zařízení ve městě Matugama na západě země, kde bylo novopečeným matkám sděleno, že jejich dítě zemřelo. V takových případech pak dalším ženám zaplatili, aby hrály biologické matky dětí při jejich předání evropským rodinám.

Adoptovaným se rozhodl podat pomocnou ruku ministr zdravotnictví Srí Lanky, který přislíbil založení databáze DNA, aby tak mohly snáz najít rodiče. Ani za pomoci srílanských úřadů to ale nebude pro zájemce o nalezení biologických matek snadný úkol. Jejich rodné listy včetně informací, jako je datum narození, jméno nebo údaje o biologických rodičích, byly totiž zfalšovány.

Prosím Nohavicu, aby odmítl vyznamenání od Zemana. Zmanipulovali ho komunisti, říká Kroupa

„Adoptované děti a matky dostávaly špatné informace, proto to je opravdu těžké,“ svěřil se pro BBC Rowan van Veelen. Je jedním z dětí, který se po 27 letech rozhodl, že pojede na Srí Lanku hledat biologickou matku.

„Chceme vytvořit banku DNA všech adoptovaných dětí z Nizozemska, díky které bychom mohli zjistit, jestli tu nemáme sourozence,“ svěřil se také britské televizi. Další metou pak bude oslovit další země včetně Švédska, Dánska nebo Německa, zda by se k projektu nechtěly také připojit.

Integrace uprchlic v Německu vázne. Úřady na ně neberou ohled, jim i dětem hrozí nová rizika

Do pátrání se však přidávají i matky ze Srí Lanky, které chtějí nalézt své ukradené děti. Žádné dokumenty, které by pomohly ke šťastnému shledání, ale nemají. „Hrozně jsem brečela, když jsem dítě dávala pryč, a brečím pořád. Moje přání je ji jednou vidět. Nic od ní nechci,“ svěřila se pro BBC jedna ze srílanských matek, která se své dcery musela před lety vzdát.

SDÍLET
sinfin.digital