Ztracený kufr na letišti - co se s tím dá dělat a jak reklamovat? | info.cz

Články odjinud

Za ztracení nebo poškození kufru odpovídá letecká společnost. Reklamaci řešte okamžitě po přistání

Pravděpodobnost, že vám aerolinie někam zašantročí kufr, je sice velmi malá, ale existuje. Víte, jak se chovat případě, že se ocitnete na zcela jiném místě než vaše zavazadlo nebo pokud k vám kufr doputuje v jiném stavu, než v jakém jste ho naposledy viděli před odbavením? Tady je pár rad.

Dopravce je za vaše zavazadlo odpovědný od doby, kdy jste ho odevzdali k odbavení až po chvíli, kdy vyjde na dopravním pásu v cílové destinaci. Tedy až na případ, kdy vám před samotnou cestou sdělí, že během mezipřistání musíte svůj kufr odbavit na další let sami. Pokud se tedy v tomto intervalu stane, že se váš kufr poškodí nebo dokonce ztratí, máte právo na adekvátní kompenzaci.

Zpožděné není ztracené

Pokud vaše zavazadlo nedorazilo na místo určení, okamžitě to nahlaste na přepážce označené jako „reklamace zavazadel“. Tam vyplníte dokument s názvem Property Irregularity Report (PIR), ten budete potřebovat jak pro online sledování kufru, tak pro případnou další reklamaci.

Pokud se váš kufr nezatoulal jen cestou z letadla na dopravní pás, nejspíš si na něj chvilku počkáte. V takovém případě vám dopravce musí proplatit náklady na hygienické potřeby nebo oblečení, které si budete muset během absence zavazadla nakoupit. Maximální částka, kterou vám ale zaplatí je necelých 37 tisíc, odškodnění ale musíte nárokovat do 21 dnů od ztráty. Když ztracený kufr dopravce najde, dopraví ho na adresu vašeho pobytu zcela zdarma.

Jestliže se vaše zavazadlo pohřešuje déle než 21 dnů, pokládá ho společnost za ztracené. V tomto případě máte nárok na náhradu jak za kufr, tak i za jeho obsah. Opět ale pouze do 37 tisíc. Má to ale háček, k nárokům musíte připojit účtenky nejen od samotného zavazadla, ale také od věcí, které v něm byly. Od finanční náhrady také musíte odečíst částku, kterou jste po společnosti požadovali už po zpoždění zavazadla.

Kufr dorazil, ale nevypadá tak, jako dřív

Během cestování se může stát ledasco a poškození zavazadla je jedna z věcí, která potká nejednoho turistu. Nejlepší je takové věci předcházet a kufr před cestou pro jistotu obalit folií, ostatně doporučují to i samotní dopravci, kteří se v případě mechanického poškození kufru snaží ze situace všemožně vyvlíknout a svádí tak vinu na absenci oné folie.

Tato taktika jim opravdu může vyjít, ale nejspíš jen v případě drobnějších oděrek a v případě, pokud vaše zavazadlo dorazí špinavé. Pokud vám chybí madlo, kolečko nebo jiná část kufru, neotálejte a okamžitě vyrazte k reklamacím. Opět máte totiž nárok až na necelých 37 tisíc.

Jak minimalizovat rizika?

Tomu, že budete mít smůlu, se vyhnete jen stěží, podle některých cestovatelů ale existují možnosti, jak ztrátě a poškození zavazadla předejít. Identifikační údaje nepřepínejte jen na madlo kufru, ale uložte je i dovnitř, dopravit ho do vašich rukou pak bude jednodušší. Kufr si navíc dobře označte, aby si ho nikdo nespletl se svým. Zavazadlo by také mělo být u odbavovací přepážky včas, tím, že ho odbavíte na poslední chvíli, se totiž riziko ztráty nebo zpoždění násobí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.