Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za ztracení nebo poškození kufru odpovídá letecká společnost. Reklamaci řešte okamžitě po přistání

Za ztracení nebo poškození kufru odpovídá letecká společnost. Reklamaci řešte okamžitě po přistání

Pravděpodobnost, že vám aerolinie někam zašantročí kufr, je sice velmi malá, ale existuje. Víte, jak se chovat případě, že se ocitnete na zcela jiném místě než vaše zavazadlo nebo pokud k vám kufr doputuje v jiném stavu, než v jakém jste ho naposledy viděli před odbavením? Tady je pár rad.

Dopravce je za vaše zavazadlo odpovědný od doby, kdy jste ho odevzdali k odbavení až po chvíli, kdy vyjde na dopravním pásu v cílové destinaci. Tedy až na případ, kdy vám před samotnou cestou sdělí, že během mezipřistání musíte svůj kufr odbavit na další let sami. Pokud se tedy v tomto intervalu stane, že se váš kufr poškodí nebo dokonce ztratí, máte právo na adekvátní kompenzaci.

Zpožděné není ztracené

Pokud vaše zavazadlo nedorazilo na místo určení, okamžitě to nahlaste na přepážce označené jako „reklamace zavazadel“. Tam vyplníte dokument s názvem Property Irregularity Report (PIR), ten budete potřebovat jak pro online sledování kufru, tak pro případnou další reklamaci.

Pokud se váš kufr nezatoulal jen cestou z letadla na dopravní pás, nejspíš si na něj chvilku počkáte. V takovém případě vám dopravce musí proplatit náklady na hygienické potřeby nebo oblečení, které si budete muset během absence zavazadla nakoupit. Maximální částka, kterou vám ale zaplatí je necelých 37 tisíc, odškodnění ale musíte nárokovat do 21 dnů od ztráty. Když ztracený kufr dopravce najde, dopraví ho na adresu vašeho pobytu zcela zdarma.

Jestliže se vaše zavazadlo pohřešuje déle než 21 dnů, pokládá ho společnost za ztracené. V tomto případě máte nárok na náhradu jak za kufr, tak i za jeho obsah. Opět ale pouze do 37 tisíc. Má to ale háček, k nárokům musíte připojit účtenky nejen od samotného zavazadla, ale také od věcí, které v něm byly. Od finanční náhrady také musíte odečíst částku, kterou jste po společnosti požadovali už po zpoždění zavazadla.

Kufr dorazil, ale nevypadá tak, jako dřív

Během cestování se může stát ledasco a poškození zavazadla je jedna z věcí, která potká nejednoho turistu. Nejlepší je takové věci předcházet a kufr před cestou pro jistotu obalit folií, ostatně doporučují to i samotní dopravci, kteří se v případě mechanického poškození kufru snaží ze situace všemožně vyvlíknout a svádí tak vinu na absenci oné folie.

Tato taktika jim opravdu může vyjít, ale nejspíš jen v případě drobnějších oděrek a v případě, pokud vaše zavazadlo dorazí špinavé. Pokud vám chybí madlo, kolečko nebo jiná část kufru, neotálejte a okamžitě vyrazte k reklamacím. Opět máte totiž nárok až na necelých 37 tisíc.

Jak minimalizovat rizika?

Tomu, že budete mít smůlu, se vyhnete jen stěží, podle některých cestovatelů ale existují možnosti, jak ztrátě a poškození zavazadla předejít. Identifikační údaje nepřepínejte jen na madlo kufru, ale uložte je i dovnitř, dopravit ho do vašich rukou pak bude jednodušší. Kufr si navíc dobře označte, aby si ho nikdo nespletl se svým. Zavazadlo by také mělo být u odbavovací přepážky včas, tím, že ho odbavíte na poslední chvíli, se totiž riziko ztráty nebo zpoždění násobí.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1