Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé se bouří vůči "protikuřáckému" týmu Prahy 1. „Jde o mimořádné opatření na dva měsíce,“ mírní emoce starosta

Lidé se bouří vůči "protikuřáckému" týmu Prahy 1. „Jde o mimořádné opatření na dva měsíce,“ mírní emoce starosta

V reakci na protikuřácký zákon vyslala Praha 1 do ulic Starého města „antikonfliktní tým“, který má usměrňovat lidi před bary a restauracemi, aby nerušili noční klid. Zásahy skupiny mužů v černých bundách ale vyvolal mezi lidmi pobouření, podle některých napomenutých totiž při nich údajně dochází k nátlaku a v krajních případech také k vyhrožování. Podle starosty Prahy 1 však antikonfliktní tým v žádném případě „nebere lidem svobodu, protože má za úkol jen upozorňovat a není vybaven žádnými silovými pravomocemi“. 

„Cizinci na domluvu, že by venku při kouření neměli dělat hluk, reagují vcelku pozitivně. Co se týče domácích, tak ti mají pocit, že jim někdo bere nějakou svobodu, ale tak to v žádném případě není, protože ten tým má za úkol jen upozorňovat a není vybaven žádnými silovými pravomocemi,“ řekl pro INFO.CZ starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který upozorňuje hlavně na to, že nesmí být zřízení antikonfliktního týmu bráno jako návod pro další obce.

„Všichni se proti tomu vymezují a ptají se, proč se to nedělá i v Kardašově Řečici a jinde, ale situace na Praze 1 je v tomto ohledu naprosto specifická. Je tu největší koncentrace barů a restaurací na metr čtverečních v obytných zónách. To znamená, že radnice, která zastupuje obyvatele Prahy 1, musí využít všech možností, aby jim zajistila důstojnější možnost spánku,“ podotýká Lomecký.

Kritici namítají, že hlídkování antikonfliktního týmu je práce městské policie. Na uhlídání nejvytíženějšího centra Prahy ale podle Lomeckého není policistů dost. „Bylo nám řečeno, že na to nestačí, protože může na Praze 1 nasadit asi jen čtyři nebo pět nočních hlídek, což na 400 ulic nejhustěji osídlených bary nemůže v žádném případě stačit. Jedinou cestou je proto poslat do ulic tým, který pomůže snížit nárůst hluku, a to hlavně v ulicích Dlouhá, Kolkovna a ve Vězeňské, kde byl nárůst dramatický,“ vysvětluje starosta.

Podle Lomeckého je zřízení antikonfliktního týmu pouze „krátkodobé, mimořádné opatření“. Dvanáctičlenný tým, který vyráží ulic po skupinách po třech, bude Praha 1 využívat pouze v červnu a září. „Vynechávají se tedy prázdninové měsíce, protože na tuto dobu většina občanů Prahy 1 odjíždí. V takovém případě by to bylo skutečně mrhání prostředky a stačí, aby to o prázdninách vykonávala městská policie,“ tvrdí Lomecký.

Jak na svém webu upozornil Český rozhlas, na internetu se dá pořídit stejný oděv, který nosí členové antikonfliktního týmu. Prodává ho designér Tomáš Břínek, který se tak rozhodl dát najevo, že s novinkou Prahy 1 nesouhlasí. Černou bundu s bílým nápisem si tak může koupit kdokoliv a hrozí, že budou členové týmu od „řadových občanů“ k nerozeznání.

Smlouva s bezpečnostní agenturou BSB Professional service, ze které 12 členů antikonfliktního týmu pochází, tedy byla uzavřena na dva a půl měsíce. „Bude sloužit dohromady asi 32 nocí a má pouze zmírnit nástupy toho zákona, aby se situace v malé části Prahy dále nezhoršovala,“ dodává Lomecký s tím, že během této doby vyjdou muži v černých bundách do ulic Starého města vždy v nejvytíženější dny, jako je čtvrtek, pátek a sobota. Jejich dvouměsíční angažmá bude radnici celkem stát 550 tisíc korun.

Až skončí platnost smlouvy, vyhodnotí se dopady a účinnost týmu. Dnes je ale podle Lomeckého na závěry, zda se antikonfliktní tým osvědčil, brzy. V jeho nasazení ale žádný problém nevidí. „Pokud poslechnou, je to v pořádku. Pokud ne, musí být zavolána městská policie, protože to je porušování vyhlášky,“ říká Lomecký.

A s hlídkami antikonfliktního týmu nemá problém ani městská police Prahy 1. „Za pražskou městskou policii k celé věci můžeme uvést, že oznámení členů tohoto týmu je pro nás stejné, jako oznámení jakéhokoli jiného občana. Strážníci se sami zaměřují na dodržování veřejného pořádku v oblastech kolem restauračních provozoven v rámci své kontrolní činnosti,“ uvedla pro INFO.CZ tisková mluvčí městské policie pro Prahu 1 Michaela Tupá. „V současné době Městská policie hl. m. Prahy neeviduje žádné oznámení týkajícího se konfliktu mezi občany, návštěvníky metropole a antikonfliktním týmem,“ napsala také redakci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek