Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Futuristická věž čistí město od smogu. Nahlédněte s námi do budoucnosti

720p480p360p240p

Části Česka jsou druhý týden pod smogovou pokličkou a řeší, co s tím. Ekologové vládu varují, že pokud nezasáhne, situace se bude co chvíli opakovat, a premiér ujišťuje, že kabinet využije evropské peníze a podpoří elektromobily nebo dotace na šetrnější kotle. Problémy se smogem ale svádějí i k inovativním řešením, jak ukazuje třeba projekt netradiční věže z Číny, o kterém se vše dozvíte ve videu.

Pomyslný obří vysavač se objevil na pekingském týdnu designu. Výsledné dílo, jemuž dal podobu oceňovaný nizozemský designér Daan Roosegaarde, kombinuje eleganci a moderní design s nejmodernějšími technologiemi.

Způsob, jakým Smog Free Tower pracuje, se dá skutečně přirovnat k vysavači, který vzduch luxuje pomocí iontové technologie. Navíc počítá s modelem financování, díky kterému si na sebe alespoň částečně sám vydělá.

Pro Čínu je boj se smogem klíčový – znečištění vzduchu opakovaně dosahuje extrémních hodnot, při kterých vstupují do hry nejrůznější regulace včetně omezení pro velké podniky, což Čína s ohledem na rozsáhlý průmysl a stanovené cíle růstu ekonomiky nevidí ráda.

Pohled do vzdálenější budoucnosti s firmou Arconic

Zatímco čínský projekt je v plném proudu, jinde se pracuje ve větším měřítku a s delším časovým rámcem. Společnost Arconic hledá odpověď na otázku, jak budou metropole světa vypadat za půl století. Klíčem je podle ní pět kilometrů vysoký mrakodrap z materiálů, o kterých dnes ani nemáme tušení, který bude „pojídat“ smog. Pro srovnání nejvyšší budova současnosti dosahuje se svými 828 metru jen pětinové výšky.

Mrakodrap budoucnosti počítá taky s hybridními okny, která se v případě potřeby přemění v balkóny.

Hlavním problémem budovy by ovšem byl zejména vítr a další klimatické jevy. V boji s obrovskými nápory prý přitom konstrukci pomůžou součástky, které se budou tisknout na 3D tiskárnách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek