Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvojí tvář syrského doktora hrdiny: Zachraňuje děti po útoku, v minulosti ho ale soudili za únosy novinářů

Dvojí tvář syrského doktora hrdiny: Zachraňuje děti po útoku, v minulosti ho ale soudili za únosy novinářů

Po útoku chemických zbraní v syrské provincii Idlib pobíhal doktor Sjahul Islam po místní nemocnici a kde mohl, přikládal ruku k dílu. Doktor, hrdina, bez jehož pomoci by byl počet obětí podlého útoku nejspíše ještě vyšší. Deník Daily Mail však nyní odkryl jeho minulost – lékař byl podezřelý z únosů novinářů.

Vše začalo v roce 2012, kdy byl doktor Islam spolu s dalším mužem, Jubayerem Chowdhurym, souzen za únos britského novináře Johna Cantlieho a jeho nizozemského kolegy Jeroena Oerlemanse. Případ se tehdy nicméně britské prokuratuře sesypal jako pověstný dům z karet, protože svědci obžaloby nebyli schopni poskytnout dostatek důkazů k odsouzení. Verdikt tak zněl „nevinen.“

 

Doktor Islam se následně vrátil do Sýrie, kde se snaží pomáhat obětím tamní občanské války. „Jsem doktor a zde je doktorů nedostatek. Jakýkoliv lékař by tak měl být především zde, v Sýrii. Nechápu mé kolegy, kteří sedí na zadku v Anglii, Evropě nebo Americe a nepomáhají tam, kde je jich zapotřebí nejvíce,“ vysvětluje doktor Islam proč se vrátil do válkou zmítané země, jejíž obyvatelé jsou bombardováni chemickými zbraněmi. Sjahul Islam tvrdí, že při nedávném útoku „rozhodně nebyl použit chlor,“ čímž naznačil možné použití mnohem zákeřnějšího sarinu.

Doktor Islam, který pracoval v nemocnici svatého Bartoloměje, je nyní vyřazen z lékařského registru po březnovém jednání Lékařské rady (GMC). Panel GMC na svém neveřejném zasedání shledal u doktora blíže nespecifikované prohřešky.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek