Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook je ve válce s falešnými zprávami. Ve Francii zrušil 30 tisíc profilů a bojuje i offline

Facebook je ve válce s falešnými zprávami. Ve Francii zrušil 30 tisíc profilů a bojuje i offline

Sociální síť Facebook jenom několik dní před prvním kolem francouzských prezidentských voleb výrazně zintenzivňuje svoji kampaň proti fenoménu fake news. Minulý týden zrušila 30 tisíc francouzských falešných účtů a dokonce si zaplatila offline kampaň v hlavních francouzských denících.

Facebook desetitisíce francouzských profilů uzavřel kvůli šíření spamu, dezinformací nebo jiného zavádějícího obsahu. Jinými slovy fake news, zpráv snažících se ovlivnit výsledek nadcházejících prezidentských voleb. Jejich první kolo, které se koná již tuto neděli, slibuje podle zveřejněných průzkumů mimořádně těsný souboj a každý hlas se tak počítá.

Sociální síť považuje uzavření profilů za součást širšího boje proti fenoménu falešných zpráv, který se odehrává v kontextu snahy evropských zákonodárců trestat šíření lživých informací i mimořádně vysokými pokutami.

Dalšími prostředky Facebooku v boji proti falešným účtům a internetovým trollům je tak například nová skupina, která má ve Francii za úkol ověřování informací. Sociální síť spolupracuje s osmi místními zpravodajskými organizacemi (v čele s agenturu AFP a deníkem Le Monde), které jí s ověřováním informací pomáhají. Jiná iniciativa zase zrychluje a zefektivňuje proces nahlašování závadných zpráv samotnými uživateli sítě.

Facebook šel ale ještě dál. V pátečním vydání hlavních francouzských novin – Le Monde, Libération, Le Parisien, 20 Minutes a dalších – si zaplatil celostránkový inzerát snažící se před fenoménem fake news varovat. Reklama uživatele Facebooku nabádá, aby u zpravodajských článků ověřovali fakta, URL, datum, použité fotografie a další.

„Přestože novinky, které jsme v poslední době implementovali, nevyhladí všechny falešné účty, jsme odhodláni k neustálému zefektivňování našeho boje proti tomuto negativnímu fenoménu. Naší prioritou je přednostní odstranění těch falešných účtů, které jsou nejaktivnější a mají největší zásah,“ uvedl Facebook na svém blogu.

Společnost dodala, že v poslední době vylepšila systém vyhledávání účtů, které často sdílejí stejný obsah na více stránkách či mají zvýšenou aktivitu posílání zpráv. „Zlepšili jsme to, že dokážeme rozpoznat neautentické účty mnohem jednodušeji díky identifikování vzorců aktivity – tedy bez toho, abychom mohli analyzovat samotné sdělení,“ říká Shabnam Shaik z bezpečnostního týmu Facebooku.

Současné akce, které bezpečnost a integritu sociální sítě významně vylepšují, nacházejí svou odezvu i na černém trhu. Podle zpravodajského serveru NBC tak byla dříve cena tisícovky falešných účtů na Facebooku zhruba 20 dolarů (přibližně 500 korun), nicméně současné změny v oblasti zabezpečení, které sociální síť přijímá, ženou ceny strmě vzhůru. „Pokud se nyní obrátíte na internetové podsvětí, pořídíte tisícovku falešných účtů za 300 až 400 dolarů,“ tvrdí Damon McCoy, profesor newyorské univerzity specializující se na kyberbezpečnost.

Ceny pro jiné účty na sociálních sítích údajně zůstávají na stejných úrovních, například za dvacet tisíc falešných twitterových účtů zaplatíte „jen“ 900 dolarů (přibližně 22 500 korun).

Ve Francii má Facebook přibližně 24 milionů účtů, profilem na této sociální síti se tak teoreticky může prezentovat každý třetí Francouz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek