Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Navzdory časově neomezenému příměří uzavřenému před Vánoci boje na východě Ukrajiny opět eskalují. Grafologové tvrdí, že písmo polského disidenta Lecha Walesy je shodné s písmem tajného agenta. Obchodní poradce Donalda Trumpa považuje jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA za mrtvá.

Boje na Ukrajině

Boje na východě Ukrajiny pokračují nehledě na příměří uzavřené před Vánoci, momentálně opět se zvýšenou intenzitou. U města Avdijivka si střety podle obou stran zúčastněných v konfliktu vyžádaly mrtvé i zraněné. Zatímco mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov hovoří o palbě podnícené ze strany Kyjeva, který podle Rusů porušuje mírové dohody z Minsku, ukrajinský prezident Petro Porošenko naopak na poradě s armádními veliteli mluvil o skvělé obraně pozic svými vojáky.

Walesa byl agent

Polskem otřásá skandál nebývalých rozměrů. Odborníci na písmo na základě důkladného srovnání rukopisu zjistili, že někdejší disident a první zvolený prezident země Lech Walesa byl agentem ve službách tajné policie. Grafologové zjistili shodu mezi jeho písmem a písmem agenta s krycím jménem Bolek, který donášel na začátku 70. let tamní tajné policii. Walesův advokát v reakci řekl, že je jeho klient momentálně na cestě na konferenci v Jižní Americe, ale že budou zvažovat další rozbor písma.

Dohoda o volném obchodu

Šéf americké Národní rady pro obchod Peter Navarro prohlásil podle informací listu Financial Times rozhovory o zóně volného obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy za mrtvé. Hlavní Trumpův poradce pro obchod označil za hlavní překážku uzavření dohody Německo, které podle jeho mínění zneužívá „silně podhodnoceného eura“ jak USA, tak své partnery z EU. Trump již minulý týden podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství, které sdružovalo dvanáct tichomořských států.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek