Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 věcí, které víme o teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru

5 věcí, které víme o teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru

Velkou Británií otřásl v pondělí večer teroristický útok, ke kterému došlo bezprostředně po koncertě americké popové hvězdy Ariany Grande. INFO.CZ přináší přehled potvrzených informací, které jsou zatím o tragickém večeru známé.

1. Kdo útočil?

Anglická policie na úterní ranní tiskové konferenci potvrdila, že se jednalo o teroristický čin. Útočníkem byl muž, který při explozi rovněž zahynul. Jeho identitu policie zná, nicméně s ohledem na probíhající vyšetřování ji zatím nebude zveřejňovat. Policie oznámila, že v souvislosti s včerejším útokem také zatkla na jihu Manchesteru 23letého muže. Jestli jde o spolupachatele, zatím není jasné. Experti odhadují, že )tok byl velice organizovaný a profesionálně provedený, je tak pravděpodobné, že se na něm podílelo více lidí. 

2. Jak k tragédii došlo?

Po koncertě Ariany Grande opouštěli fanoušci stadion, když u jednoho z východů explodovala výbušnina. Jeden ze svědků tragické události řekl anglickým žurnalistům, že na místě po útoku bylo velké množství kovových matic, které nejspíš byly součástí bomby. To by ukazovalo na podomácku vyrobenou nálož.

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

3. Kdo jsou oběti?

Popová star Ariana Grande má silnou fanouškovskou základnu mezi dětmi a dospívajícími. Místní policie potvrdila, že mezi dvaadvaceti mrtvými jsou i děti, které vyrazily na koncert. Řada z nich byla v doprovodu rodičů, je tedy možné, že tragédie zasáhne celé rodiny. Dalších 59 lidí bylo hospitalizovaných v nemocnici.

4. Kam se obrátit o pomoc?

Místní orgány zřídily nouzovou linku, kam se mohou obrátit lidé, kteří pohřešují své blízké. Vzhledem k panice, která po výbuchu vypukla, nemá řada lidí stále informace o osudu svých rodinných příslušníků. Telefonní číslo, kam se mohou obrátit, je 0161 856 9400.

5. Jak reaguje svět?

Všichni významní světoví státníci, stejně jako čelní politici České republiky, útok odsoudili. Angela Merkelová vzkázala, že Německo stojí po boku Velké Británie, Emmanuel Macron se chystá volat premiérce Therese Mayové, Donald Trump označil útočníky za „zlé ztroskotance.“ Kondoloval i prezident palestinské samosprávy Mahmoud Abbas a další. Příznivci samozvaného Islámského státu na sociálních sítích naopak útok na děti oslavují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek